Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den İyimser Ekonomi, Enflasyon ve Asgari Ücret Açıklamaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomiye ve enflasyona ilişkin iyimser açıklamalarıyla dikkat çekti. Öne çıkanlar haberde...
Putin’den İyimser Ekonomi, Enflasyon ve Asgari Ücret Açıklamaları
HABER GİRİŞ

Bugün Kabine üyeleriyle yaptığı toplantıda, Rus ekonomisinin olumlu dinamikler gösterdiğini söyleyen Putin, iç talebin önde gelen ekonomik büyüme faktörü haline geldiğini belirtti.

Putin’e göre Rusya ekonomisi, pazardan ayrılan Batılı şirketlerin nişleri ve Doğu ile Güney’in hızla büyüyen ülkeleriyle bağlarının proaktif gelişimiyle geçen Temmuz’dan bu yana olumlu dinamikler gösteriyor.

Ancak Rus lider, büyüme yoluna dönüşle ilgili rehavete kapılmamaları gerektiği konusunda da uyardı.

Getirilen gayrimeşru kısıtlamaların orta vadede ekonomiyi olumsuz etkileyebileceğini belirten Putin, “ekonomimizdeki olumlu eğilimlerin desteklenmesine ve güçlendirilmesine ihtiyaç vardır” dedi.

Putin: Enflasyon Mart Sonunda Yüzde 4’ün Altına Düşecek

Tüm dünya artan enflasyonist baskılarla mücadele ederken Putin, Rusya’da enflasyonun Mart sonu itibarıyla yüzde 4 altına düşeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon Mart sonunda yüzde 4’ün altına inecek. Bazı tahminlere göre düşüş hızlanmaya devam edecek ve bu nedenle vatandaşların reel gelirlerinin hızlanması gerekiyor.” dedi.

Bu noktada gelecek yılın başında asgari aylık ücrette yüzde 18,5 oranında ek bir artış beklediğini kaydetti.

Rusya’da yıllık enflasyon oranı, bir önceki aya göre yüzde 11,8’den Şubat 2023’te yüzde 11’e geriledi ve bu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana en düşük seviye oldu.

Yani Putin’in tahmini gerçekleşirse, enflasyonda Mart’ta yüzde 8 puanlık büyük bir gerileme kaydedilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.