Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den İran’ın Şanghay Örgütü’ne Katılımı Sonrası Açıklama

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün, İran’ın birliğe üyeliğinin tüm üyelerin onayıyla birlikte kabul edildiğini duyurması sonrasında Putin'den açıklama geldi. Detaylar;
Putin’den İran’ın Şanghay Örgütü’ne Katılımı Sonrası Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) Genel Sekreterliği, İran’ın teşkilata üyeliğinin tüm üyelerin onayıyla birlikte kabul edildiğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran’ın SCO’ya katılımını memnuniyetle karşıladı ve Tahran’ın ittifakın tüm süreçlerine uyum sağlamasına yardımcı olmanın önemine dikkat çekti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin artık teşkilata tam teşekküllü bir biçimde katılacağını söyleyen Rus lider, “Bu vesileyle İran Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi’yi tebrik eder, kendisine en içten selamlarımı iletmek isterim” ifadesini kullandı.

Putin, İran’ın Katılımından Dolayı Memnuniyetini Bildirdi

SCO’nun şu anki bir yıllık başkanı konumundaki Hindistan’ın ev sahipliği yaptığı sanal çevrimiçi zirvesinde konuşan Putin, İran’ın iki yıldan kısa bir süre içinde gerekli tüm prosedürleri tamamladığına dikkat çekti.

Bundan sonra teşkilat olarak ortak görevlerinin, İran’ın SCO çerçevesinde gerçekleşen çok yönlü faaliyetlere verimli bir şekilde katılmalarına yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

SCO’nun artan otoritesi ve nüfuzundan, diğer ülkeler ve uluslararası yapılar nezdinde örgütün faaliyetlerine artan ilgiden memnuniyet duymamanın elde olmadığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Rus lider, sözlerinin devamında, “Birçoğu SCO ile adil bir diyalog kurmayı arzuluyor ve çalışmalarına katılma olasılığını düşünüyor. Bize güveniyorlar, bizimle iş birliği yapmak istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Belarus için de Mesaj Verdi

Putin, Belarus’un teşkilata katılımının birliğin faaliyetleri üzerinde olumlu bir etki yaratacağına inandığını da söylerken, Rusya’nın müttefikinin birliğe üyelik sürecinin bir an önce tamamlanmasından yana olduğunu sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: iranintl.com

İran, Birliğin Dokuzuncu Üyesi Oldu

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyeliğin ülkenin güvenliğini güçlendirmesine destek olacağını ifade etti. Bunun yanı sıra birliğin, İran’ın egemenlik ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmasına yardım edeceğini vurguladı.

Reisi, açıklamasında, “SCO üyelerine, İran İslam Cumhuriyeti’ni birliğe kabul ettikleri için İran hükümeti ve halkım adına minnettarlığımızı ifade etmek istiyorum” ifadesini kullandı.

Asya bölgesinin NATO’su olarak nitelendirilen teşkilat Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Tacikistan ve Özbekistan’ın ardından Hindistan ve Pakistan ile genişlemişti. İran, bu kararla birlikte birliğin dokuzuncu üyesi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın