Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Flaş Açıklama: Ukrayna’daki Savaşı Bitirmek İstiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülke olarak Ukrayna'daki savaşın bitmesini istediklerini söyledi. Detaylar haberde;
Putin’den Flaş Açıklama: Ukrayna’daki Savaşı Bitirmek İstiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşın sona ermesini istediğini ve bunun gerçekleşmesinin kaçınılmaz olarak diplomatik bir çözümü içereceğini söyledi.

Açıklamaların, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yi Beyaz Saray’da ağırlamasından bir gün sonra gelmesi dikkat çekti. Biden, görüşmede Zelenski’ye sürekli ve sarsılmaz ABD desteği sözü vermişti.

Putin: Amacımız Bu Savaşı Bitirmek

Putin, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Amacımız askeri çatışma çarkını döndürmek değil, tam tersine bu savaşı bitirmek. Buna bir son vermek için çabalayacağız ve ne kadar erken olursa o kadar iyi elbette.”

Putin gazetecilere verdiği demecin devamında “Birçok kez söyledim; düşmanlıkların yoğunlaşması haksız kayıplara yol açıyor. Bütün silahlı çatışmalar öyle ya da böyle diplomatik yolda müzakerelerle sona eriyor. Çatışma halindeki taraflar er ya da geç oturup bir anlaşma yaparlar. Bize karşı çıkanlar bu gerçeği ne kadar erken anlarsa o kadar iyi. Biz bundan asla vazgeçmedik” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Putin, Biden’ın Zelenski’ye tedarik etmeyi kabul ettiği Patriot hava savunma sisteminin önemini de küçümsedi ve Rusya’nın buna karşı koymanın bir yolunu bulacağını söyledi.

Ayrıca, Batılı ülkeler tarafından Rus petrolüne uygulanan ve savaşı finanse etme kabiliyetini sınırlamak için tasarlanan tavan fiyatın Rus ekonomisine zarar vermeyeceğini belirtti.

Kirby: Yaptıkları Savaşı Kızıştırmak İsteyen Bir Adama İşaret Ediyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise Putin’in Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndermesiyle başlayan savaşı sona erdirmek için “müzakere etmeye istekli olduğuna dair kesinlikle sıfır belirti gösterdiğini” söyledi.

Kirby, bir brifing sırasında gazetecilere “Tam tersine. Putin’in karada ve havada yaptığı her şey, Ukrayna halkını şiddete maruz etmeye devam etmek ve savaşı kızıştırmak isteyen bir adama işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Kirby, ayrıca Biden’ın Putin ile görüşmeye açık olduğunu da belirtti. Bunun, ancak Rus liderin müzakereler konusunda ciddiyet göstermesinden ve Ukrayna ile ABD müttefikleriyle istişarelerden sonra gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

Rusya ısrarla müzakerelere açık olduğunu söylerken, Ukrayna cephesi ise bu açıklamalara temkinli yaklaşıyor. Ukrayna ve müttefikleri, bunun 10 aylık savaşın ivmesini Kiev lehine değiştiren bir dizi Rus yenilgisi ve geri çekilmesinin ardından zaman kazanmak için bir hile olduğundan şüpheleniyor.

Rusya, konuşmayı reddedenin Ukrayna olduğunu söylüyor. Kiev ise Rusya’nın saldırılarını durdurması ve ele geçirdiği tüm topraklardan vazgeçmesi gerektiğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın