Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin’den Ekonomik Hamle! “Rus Şirketlere Yasak Geldi”

Savaş tüm şiddetiyle devam ederken Rusya Devlet Başkanı Putin'den ekonomik hamleler geliyor. Son olarak Rus enerji şirklerine yönelik yeni bir karar aldı.
Putin’den Ekonomik Hamle! “Rus Şirketlere Yasak Geldi”
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Rus enerji şirketlerine yönelik yeni bir karar aldı.

Savaşın başından beri Batılı devletlerle Rusya arasında karşılıklı yaptırım uygulamaları gerçekleşti. Putin son olarak 191 Rus enerji şirketinin yabancılara ait olan hisselere işlem yapmasını yasakladı. Ayrıca bu tür işlemleri özel izne tabi tutan kararnameyi imzaladı.

Rusya Devlet Başkanı tarafından imzalanan kararnameye göre listede enerji şirketlerine ekipman üreten firmalar, ekipmanların teknik bakım ve onarım hizmetleri sunan şirketler, termal ve elektrik enerji üreticileri, petrol ürünleri ve ham petrol işletme şirketleri yer aldı.

Kararname kapsamında listede öne çıkan şirketler şu şekilde açıklandı: Unipro, Enel Russia, Fortum, TGK-1, T Plus, Schneider Electric Russia.

Ayrıca Putin’in geçen günlerde Rus bir enerji şirketini satın almasına izin verdiği ABD’li Baker Hughes şirketi de dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı, Ağustos ayında imzaladığı kararname ile Rusya’ya yönelik yaptırımları destekleyen ülkelerin yatırımcılarının stratejik kuruluşlarda, enerji ekipmanı üreten şirketlerde, diğer ülkelerdeki varlıklarını satmalarını engelledi. Ülkenin en önemli Sahalin-1 petrol ve gaz projesi bu tedbirlere dahil edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu