Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Dostane Olmayan Ülkelere Yeni Yaptırım!

Rus lider Putin, Batılı devletlere uyguladığı baskıyı arttırmaya devam ediyor. Bugün yürürlüğe giren kararname, karşı önlemlerin sonuncusu...
Putin’den Dostane Olmayan Ülkelere Yeni Yaptırım!
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı devletlere olan yaptırımlarına bir yenisini daha ekledi. Bugün imzaladığı kararname ile dostane olmayan ülkelere ülkelere yönelik ekonomik tedbirler aldı.

Temmuz sonunda 5 yeni ülkenin eklendiği liste dahilindeki yatırımcıların önemli enerji projelerinde ve bankalarda bulunan hisselerini satmaları yıl sonuna kadar yasaklandı.

Rusya’ya yönelik yaptırımları destekleyen ülkelerin yatırımcılarının stratejik kuruluşlarda, enerji ekipmanı üreten şirketlerde ve diğer ülkelerdeki varlıklarını satmaları engellendi.

Ülkenin en önemli Sahalin-1 petrol ve gaz projesi de bu tedbirlere dahil edildi. Ayrıca yeni kararnamenin Sahalin-2 Projesi’ni kapsamadığı vurgulandı.

Putin’in bazı durumlarda anlaşmaların devam etmesi için özel bir feragat verebileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Hükümet ile merkez bankasının Kremlin’in onayı için bir banka listesi hazırlaması gerektiği ifade edildi.

Kararnamede hiçbir yatırımcının ismi geçmezken yasak, Sahalin-1 petrol ve gaz projesinin yanında yabancı yatırımcıların hala hisse sahibi olduğu neredeyse tüm büyük finans ve enerji projelerini kapsadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.