Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Dikkat Çeken Türkiye Açıklaması

Rusya Devlet Başkanı Putin açıklamalarında Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu bildirerek projeye ilişkin detay verdi.
Putin’den Dikkat Çeken Türkiye Açıklaması
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg’da Rusya-Afrika Zirvesinin ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Putin açıklamalarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile planlanan görüşmenin Türkiye’de mi yoksa Rusya’da mı yapılacağı konusunda anlaşamadıklarını belirtti.

Türkiye’deki seçimler öncesinde yüz yüze görüşmek için anlaştıklarını anımsatan Putin, ancak hiç kimsenin spekülasyon yapmaması için görüşmeyi yapmama kararı aldıklarını bildirdi.

Seçim öncesi yapılacak ziyaretin bir tür iç politika sürecini etkileme girişimi olarak görülebileceğine işaret ederek, “Ne onun (Erdoğan) ne de benim buna ihtiyacımız yok. Görüşmemizi ertelemeye karar verdik.” dedi.

Türkiye’de Elektronik Bir Ticaret Platformu Oluşturulacak

Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu söyleyerek, projenin büyük miktarda doğal gazın depolanmasını olmadığını kaydetti. Türkiye’de doğal gaz merkezi kurularak elektronik bir ticaret platformunun oluşturulmasının hedeflendiği ekledi.

Putin, “Açıklığa kavuşturmak istiyorum ki, bu petrol ve petrol deposu değil, bu gaz. Bunu hem biz hem de Türk dostlarımız biliyor. Elektronik ticaret platformu oluşturmaktan bahsediyoruz. Orada büyük miktarlarda gaz depolamayacağız.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Elektronik ticaret platformunu organize etmek için Türkiye’nin uygun bir yer olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin Avrupa için bir transit ülke haline geldiğini ifade etti.

Türkiye Transit Ülke Olarak Rolünü Artırma Eğiliminde

Türkiye’nin transit ülke olarak rolünü artırma eğiliminde olduğunu ileterek, çünkü doğal gaz bağlantısının kesilmesi durumunda diğer ülkelerin enerji güvenliğini sağlamak için düşünmeye başlayacağını hatırlattı.

Erdoğan ile Çarşamba günü telefonla görüşmek için anlaştıklarının bilgisini verdi.

Türkiye’nin esir Azov Taburu komutanlarını Ukrayna’ya vermesiyle Rusya’nın Tahıl Anlaşması’na son vermesinin bir ilgisi olmadığını savunan Putin, çekilme kararının lojistik, Rus gemilerinin limanlara girişinin imkansızlığı, para transferi, sigorta ve diğer problemlerle bağlantılı olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın