Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Ukrayna TürkAkım’ı Patlatmak İstedi

Putin, Ukrayna’nın saldırılarını TürkAkım’da gerçekleştirme niyetinde olduğunu ve hattı bombalamaya çalıştığını söyledi. Kiev’deki saldırının detaylarını paylaştı.
Putin: Ukrayna TürkAkım’ı Patlatmak İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hafta sonu Rusya’nın kontrolündeki Kırım Köprüsü’nde meydana gelen patlama ve Rus birliklerinin Kiev’e yaptığı karşı saldırı hakkında açıklama yaptı. Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ile toplantı düzenleyen Putin, Kırım Köprüsü’nde cumartesi günü yaşanan saldırıyı terör eylemi olarak tanımladı.

Kiev hükümetinin “uzun zamandır terörist yöntemler kullandığını” söyleyerek, TürkAkım gaz sevkiyat sisteminin hatlarından birini havaya uçurmayı denediklerini ifade etti.

Rusya’daki doğal gaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin dağıtım şebekesine bağlayan hattın Ukrayna tehdidi ile karşı karşıya olduğu mesajını verdi.

Ukrayna’ya ait gizli servislerin, TürkAkım’ın yanı sıra Rusya’daki Kursk nükleer enerji santraline de üç saldırı girişiminde bulunduğunu paylaştı.

Rus birliklerin, bu terör eylemlerinin hedefine ulaşmamasını ve ciddi sonuçlar doğurmamasını sağladığını savundu.

GCM Yatırım Banner

Putin, Misilleme Yaptıklarını Kabul Etti

“Kiev’in bu eylemlerini karşılıksız bırakamazdık” diyen Putin, bugün Ukrayna’nın başkentine atılan füzelerin Kırım Köprüsü saldırısına karşı misilleme olduğunu kabul etti.

Kiev’de çok sayıda sivilin öldüğü saldırıyı Rusya Savunma Bakanlığı’nın teklif ettiğini ve planlamanın Genelkurmay Başkanlığı’nca yapıldığını açıkladı.

Uzun menzilli silahlarla Ukrayna’nın enerji, ordu ve iletişim tesislerine karşı büyük çaplı bir atak yapıldığını ifade etti.

Rusya’nın karşı atağının, denizden ve karadan fırlatılan bombalarla gerçekleştirildiği ayrıntısını paylaşarak, şöyle konuştu:

“Topraklarımızda terör eylemleri gerçekleştirilmesi girişimlerinin devam etmesi hâlinde, Rusya’nın karşılığı sert olacaktır ve bu karşılık, büyüklüğü bakımından da Rusya Federasyonu için oluşturulan tehdidin seviyesine denk olacaktır.”

Shkhagoshev: Bu Çatışmayı Kışkırtan Tüm Güçlere Bir İşaret Verdik

Putin’in açıklamalarına benzer bir çıkış da Rusya Güvenlik ve Yolsuzlukla Mücadele Komitesi Üyesi Adalbi Shkhagoshev’den geldi.

Rus televizyonu RT’ye konuşan Shkhagoshev, “Rusya teröre her zaman çok sert vuruyor. Bugünkü büyük grev, Kiev rejiminin yapmasına izin verdiği Rusya topraklarındaki tüm terörist eylemlere bir yanıttır” şeklinde ifadede bulundu.

Rusya’nın yüksek perdeden gösterdiği tavrın devamının olduğu ve herhangi bir terör saldırısında herkesin Kremlin’in göstereceği tepkiyi öğrenmiş olduğu mesajını verdi.

Rus yetkili, bugün bu çatışmayı kışkırtmakla meşgul olan tüm güçlere bir işaret verdiklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.