Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, Türkiye ile Batı Arasındaki Ekonomik Yakınlaşmayı Değerlendirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Batılı finans kurumları arasındaki yakınlaşmaya dair uyarıda bulundu. Detaylar şöyle...
Putin, Türkiye ile Batı Arasındaki Ekonomik Yakınlaşmayı Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda düzenlediği toplantıda Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler hakkında konuştu.

Putin, Türkiye’nin son dönemde Batılı finans kuruluşlarından kredi ve yatırım aldığını belirterek, bu durumun Rusya ile ticari ilişkilerin kısıtlanmasına yol açarsa Türkiye ekonomisinin zarar görebileceğini ifade etti.

Rus lider, “Türkiye’deki hükümet ekonomik açıdan Batı’ya yöneliyor gibi görünüyor. Bu kötü bir şey değil, fakat Rusya ile ilişkilerin zarar görmesi halinde Türk ekonomisi kayıplar yaşayabilir” diye konuştu.

Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinde çok sayıda Türk uzmanın çalıştığını ve bu projenin Türk ekonomisi ile enerji sektörüne yeni bir alan açtığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akkuyu NGS ile stratejik bir karar verdiğini belirten Putin, “Bu proje, birçok faydasının yanı sıra Türkiye’nin hidrokarbon kaynaklara bağımlılığını da azaltıyor. Bu alanda güvenilir bir ortaklığımız var” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz merkezinin, özellikle Avrupa’ya yönelik gaz ticareti için elektronik bir platform olarak hizmet vermesinin hedeflendiğini belirten Putin, Türkiye’nin Ukrayna ile bazı alanlarda iş birliği yaparken dikkatli olması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın Türkiye’ye gaz taşıyan boru hatlarını hedef aldığını, Rus ordusunun elektronik harp sistemlerinin iki insansız hava aracını düşürdüğünün altını çizen Putin, “Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verilmesini rica ediyorum. Ayrıca, Karadeniz altındaki sevkiyat sistemini koruyan gemilere de sürekli saldırılar düzenleniyor” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.