Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin Savaşın Yıl Dönümü Arifesinde Nükleer Güçleri Vurguladı

Savaşın yıl dönümünün arifesinde Putin’den nükleer güçleri geliştirmeye yönelik endişe verici açıklamalar geldi…
Putin Savaşın Yıl Dönümü Arifesinde Nükleer Güçleri Vurguladı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, yarın birinci yılını dolduruyor. Aradaki gerilim sürerken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den gelen açıklamalar, endişeleri artırıyor.

Dün, Kremlin’de Çin’in üst düzey diplomatı Wang Yi ile görüşen Putin, Çin ile ilişkilerin pekiştiğini vurgularken Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ziyaretini beklediğini duyurdu.

Bu durum işgal öncesinde de Batılı ülkelerin odağında olan Çin-Rusya ilişkileri hakkında endişeleri artırdı. Bugün Putin’den gelen açıklamalar, mevcut tedirginliğin üzerine eklendi.

Putin: Nükleer Üçlüyü Güçlendirmeye Odaklanacağız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Vatan Savunucuları Günü konuşmasında ve Ukrayna işgalinin yıl dönümü arifesinde, Rusya’nın nükleer güçlerini yükseltmeye artan ilgisini sürdüreceğini söyledi.

Putin’in yorumları, ABD ile ikili bir nükleer silah kontrolü anlaşmasını askıya almasının ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

Putin, Salı günü ABD’yi Ukrayna’yı silahlandırarak savaşı küresel bir çatışmaya dönüştürme suçlamasıyla ABD ile Yeni START’ı (Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması) askıya almıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, dünkü açıklamasında START’ın askıya alınmasının “büyük bir hata” olduğu konusunda uyardı. Ancak Putin’in nükleer silah veya benzeri bir şey kullanmayı düşündüğünü sanmadığını belirtti.

Putin, kara, deniz ve hava merkezli nükleer füzelere atıfta bulunarak, “Daha önce olduğu gibi, nükleer üçlüyü güçlendirmeye daha fazla dikkat edeceğiz” dedi. Geçen yılın ortalarında üretime başlandığı duyurulan Sarmat hakkında da konuştu.

Putin, birden fazla nükleer savaş başlığı taşıyabilen bir silah olan Sarmat kıtalararası balistik füzelerinin bu yıl ilk kez konuşlandırılacağını açıkladı.

Putin, bugün Kremlin tarafından yayınlanan açıklamalarda, “Kinzhal havadan fırlatılan hipersonik sistemlerin tam üretimine devam edeceğiz ve Tsirkon denizden fırlatılan hipersonik füzelerin toplu konuşlandırılmasına başlayacağız.“ ifadelerini kullandı.

Putin, Vatan Savunucuları Günü dolayısıyla halkın resmi tatilini kutlayarak konuşmasını sonlandırdı:

“Halkımız size, Rusya’nın savunucularına, güvenilirliğinize, kararlılığınıza ve Anavatan’a ve yemininize bağlılığınıza inanıyor. Milyonlarca insan cephedeki askerlerimize yardım ederken kalplerinin sesini dinliyor ve bu kırılmaz birlik zaferimizin anahtarı. Bir kez daha mutlu tatiller!”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.