Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Putin NATO’nun Nükleer Kapasitesini Göz Ardı Etmeyecek

Savaşın ikinci yılına girilirken Putin’den nükleer güçlerle ilgili açıklamalar dikkat çekti. Rus liderin söylemleri aşağıda;
Putin NATO’nun Nükleer Kapasitesini Göz Ardı Etmeyecek
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer güçlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Putin, sadece ABD’nin değil, Fransa ve İngiltere gibi diğer NATO ülkelerinin de nükleer silah kapasitelerini hesaba katacağını söyledi.

Rus lider, hafta başlarında Rusya’nın 2010 Yeni START anlaşmasındaki rolünü askıya alırken yaptığı konuşmada, anlaşmaya taraf olmayan Fransa ve İngiltere’nin Rusya’yı nükleer silahlarla hedef alma konusunda ABD’ye katıldığını söylemişti.

Pazar günü yayınlanan Rus televizyonuna verdiği röportajda da ülkesini korumak, güvenliği ve stratejik istikrarı sağlamak için harekete geçtiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bugünün koşullarında, önde gelen tüm Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) ülkeleri asıl amaçlarının bizi stratejik bir yenilgiye uğratmak, halkımıza acı çektirmek olduğunu ilan ettiklerinde, nükleer kapasitelerini nasıl hesaba katmayız? Üstelik Ukrayna’ya on milyarlarca dolar değerinde silah sağlıyorlar.”

Daha önce defalarca belirttiği gibi bir kez daha Batı’nın Rusya’yı parçalamak istediğini iddia eden Putin, “tek bir hedefleri var, o da eski Sovyetler Birliği’ni ve onun temel parçası olan Rusya Federasyonu’nu dağıtmak” dedi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugünkü konuşmasında Putin’in söylemlerini yineledi. Batı’nın Rusya’yı “tecrit etmek ve hatta parçalamak” istediğini söyleyerek gelecekteki dünya düzenine karar verildiğini ekledi.

İlgili haberde Brookings Enstitüsü’nün son üç ABD başkanlık yönetiminde görev yapmış kıdemli bir üyesi olan Fiona Hill’in Putin’in nükleer tehditleriyle ilgili yorumlarına yer verildi.

Putin’in nükleer silahlara sık sık atıfta bulunmasının dünyayı her nükleer sınırda tehdit etme modeline uyduğunu ve bunun nihai psikolojik silah olduğunu bildiğini söyledi. “Nükleer silahlar politik olarak oldukça etkilidir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.