Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin için Yakalama Kararı! Rusya’dan Yanıt Gecikmedi

UCM, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için yakalama kararı çıkardı. Rus yetkililer karara tepki gösterdi. İşte detaylar;
Putin için Yakalama Kararı! Rusya’dan Yanıt Gecikmedi
HABER GİRİŞ

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), yazılı açıklama yayımlayarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya’nın Çocuk Hakları Komiseri Maria Alekseyevna Lvova-Belova hakkında savaş suçu gerekçesiyle yakalama kararı çıkardı. Sebep olarak Ukraynalı çocukların Rusya’ya kaçırılması suçu gösterildi.

Açıklamada, her iki şüphelinin de suça iştirak ettikleri belirtildi ve Putin’in kontrolü altındaki kişilerin bu suçu işlemesine engel olmamasından dolayı sorumlu tutulduğu aktarıldı.

Yakalama kararının mağdurları korumak adına başta gizli tutulmasının planlandığı, fakat devam eden süreçte suçların işlenmeye devam edilmesini gören Mahkemenin yeni suç işlenmesini engellemek amacıyla kararı kamuya bildirdiği paylaşıldı.

Kremlin’den Yanıt Geldi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, UCM’nin açıklamalarını rezalet ve kabul edemez bulduklarını söyledi. Rusya’nın bazı devletler gibi bu mahkemenin yargı yetkisini tanımadığını kaydetti. Bu nedenle kararın hukuk açısından Rusya Federasyonu için geçersiz olduğunu aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, UCM’nin kararının ülkeleri için hiçbir anlamı olmadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Lvova-Belova ise “Uluslararası toplumun, ülkemizin çocuklarına yardım etmek için yapılan çalışmaları, onları savaş bölgelerinde bırakmamamızı, oradan çıkmamızı, onlar için iyi koşullar yaratmamızı, onları seven önemseyen insanlarla kuşatmamızı takdir etmesi çok güzel.” ifadelerini kullandı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Yardımcısı Dmitriy Medyedev, sosyal medya hesabından tuvalet kağıdı emojisi paylaşarak bu belgenin nerede kullanılması gerektiğini açıklamanın gereği olmadığını bildirdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.