Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin için 4,5 Milyar Dolarlık “Gizli Ağ” İddiası

Özel bir e-posta adresi sunucularından sızan verilere göre 4,5 milyar doların üzerinde bir ilişki ağında Rusya lideri Putin’in adı geçiyor. Detaylar haberde;
Putin için 4,5 Milyar Dolarlık “Gizli Ağ” İddiası
HABER GİRİŞ

İngiliz gazetesi The Guardian, Organize Suç ve Yolsuzluk Raporlama Projesi (OCCRP) ve Meduza haber sitesinin yaptığı yeni bir araştırmanın haberini yaptı.

Haberde, ortak bir özel e-posta adresi üzerinden 4,5 milyar doların (3,7 milyar sterlin) üzerinde varlığa sahip 86 şirketten oluşan bir ilişki ağı tespit edildiği aktarıldı.

Bu ilişki ağında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de adının geçtiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanına Ait Malvarlıkları Bulunuyor

Tespit edilen ilişki ağındaki varlıklar arasında, daha önce Rusya Cumhurbaşkanı’na bağlanan villalar, yatlar ve üzüm bağları bulunuyor.

Farklı kişi ve şirketlere ait görünen malvarlıkları ve gayrimenkullülerin Putin’in arkadaşları ve Rus oligarklar tarafından bir araya getirildiği iddia edildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu varlıkların LLCInvest.ru isimli bir internet sitesine kayıtlı olduğu paylaşıldı. Kamuoyuyla paylaşılmayan bu gizli servet hakkında e-posta yazışmalarında, üst düzey yetkililerin; “Eğer bu malvarlıkları ve gayrimenkuller tek bir kurumun bünyesinde olsaydı bunu yönetmek çok daha zor olurdu” şeklinde ifadesinin olduğu aktarıldı.

E-posta alan adıyla ilişkili olan kişi ya da kuruluşlar tarafından henüz açıklama yapılmazken, Kremlin’den; “Rusya Federasyonu Başkanı, bahsettiğiniz varlık ve kuruluşlarla hiçbir şekilde bağlantılı değil” şeklinde yanıt geldi.

Kullanılan E-posta Sitesi Kamuya Açık Değil

Araştırmada adı geçen LLCInvest.ru’nun, kamuya açık bir e-posta sağlayıcısı olmadığı ayrıca ABD Hazinesi tarafından “Rusya Federasyonu’nun üst düzey yetkilileri için kişisel banka” olarak tanımlanan Bank Rossiya ile yakından ilişkili olduğu aktarıldı.

Rusya’dan bir yolsuzlukla mücadele uzmanı ise bu e-posta sitesi için üyelerinin menfaat ve mülk alışverişinde bulunabileceği bir kooperatif veya birlik gibi göründüğü ve ortak bir yönetime sahip olduğu yorumunu yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.