Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Gazprom, Rusya’nın Ulusal Çıkarları için Önemli Role Sahip

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, enerji şirketi Gazprom’un 30’uncu yıl etkinliğinde açıklamalarda bulundu.
Putin: Gazprom, Rusya’nın Ulusal Çıkarları için Önemli Role Sahip
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom’un 30’uncu yıl etkinliğine video konferans yöntemiyle katılım sağladı ve açıklamalarda bulundu. Putin geride kalan 30 yılda, küresel doğal gaz talebinin yaklaşık iki kat arttığını belirterek, tahminlere göre gelecek 20 yıl içerisinde en az yüzde 20 daha artış yaşanacağını söyledi.

Enerjide dönüşüm sürecinde talebin çok büyük olacağını söyleyen Putin, “Bu büyümenin yarısından fazlası Asya-Pasifik bölgesinde, ekonomisinin büyüme hızı dikkate alındığında özellikle de Çin’de gerçekleşecektir” açıklamasında bulundu.

Putin Ukrayna’ya asker gönderdiğinden beri, dünyanın en büyük doğal gaz şirketi, Batı Rusya’nın enerjisine olan bağımlılığını azaltmak ve Rusya’nın bütçe gelirlerini azaltmak isterken, Avrupa’ya gaz satışlarının keskin bir şekilde düşmesiyle boğuşuyor.

Küresel gaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 15’ini elinde bulunduran ve yaklaşık 490.000 kişiye istihdam sağlayan Gazprom, Rusya’nın en güçlü şirketlerinden biri konumunda.

Putin: Gazprom  Her Şeye Rağmen Büyüyor

Putin açıklamasında, “Açık bir şekilde söylemek gerekirse, haksız rekabete, gelişimini engellemeye ve sınırlamaya yönelik dışarıdan gelen doğrudan girişimlere rağmen, Gazprom ilerliyor ve yeni projeler başlatıyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Gazprom’un uzun vadeli planlar geliştirdiğine dikkat çeken Putin, bunun çok kutuplu dünyanın egemen merkezlerinden büyük bir güç olarak Rusya’nın ulusal çıkarları, emelleri ve öncelikleriyle tamamen örtüştüğünü söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.