Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, AİHM’nin Yargı Yetkisini Sonlandıran Yasayı İmzaladı

Rusya’da 15 Mart itibarıyla AİHM kararları tanınmayacak. 7 Haziran’da yapılan oylamada kabul edilen tasarı, Putin’in imzasıyla yasalaştı.
Putin, AİHM’nin Yargı Yetkisini Sonlandıran Yasayı İmzaladı
HABER GİRİŞ

Moskova hükümeti, Ukrayna saldırıları nedeniyle yaklaşık dört aydır ülkesine dair birçok kritik karar aldı. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden birisi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) konusunda alınan karar oldu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, AİHM’nin ülkedeki yargı yetkisine son veren ve Rusya’daki kararlarına uyulmamasıyla ilgili yasa tasarısını imzaladı.

Buna göre 15 Mart 2022 tarihinden sonra Rusya aleyhine kabul edilen AİHM kararları uygulanmayacak. Avrupa Konseyi, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Rusya’yı 16 Mart’ta üyelikten çıkarmaya karar vermiş ve ülkenin 26 yıllık üyeliği sona ermişti.

Rusya parlamentosu 7 Haziran’da yapılan oylamada, AİHM kararlarının Rusya’da uygulanmamasını ve yargı yetkisinin sonlanmasını sağlayan yasa tasarısını onaylamıştı. Oy birliğiyle kabul edilen tasarının resmileşmesi için Putin’in imzalaması gerekiyordu.

Bazı Ukraynalılara Rus Vatandaşlıkları Teslim Edilmeye Başlandı

Kaynakların aktardığı bilgiye göre Putin’in 25 Mayıs’ta imzaladığı kararname doğrultusunda  Ukrayna’nın Herson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayanlara Rus pasaportu dağıtılmaya başlandı.

GCM Yatırım Banner

İmzalanan kararname ile işgal altındaki kentlerde yaşayanlara Rus vatandaşlığı hakkı tanınmış olundu. Zaporijya Bölgesi’nin Rusya tarafından görevlendirilen askeri yönetim lideri Vladimir Rogov, 6 Haziran’dan bu yana 70 bin kişinin Rus vatandaşlığı için başvurduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın