Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin, ABD ve NATO Faaliyetlerini Tehdit Olarak İlan Etti

Rusya lideri Putin, ABD ve NATO’nun faaliyetlerini tehdit olarak tanımlayan yeni Denizcilik Doktrini’ni imzaladı. Detaylar haberde;
Putin, ABD ve NATO Faaliyetlerini Tehdit Olarak İlan Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni Denizcilik Doktrini’ne imza attı.

Doktrine göre Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) okyanus hakimiyeti ve NATO’nun genişleme faaliyeti Rusya için büyük güvenlik tehditleri olarak tanım buluyor.

Putin’in imzaladığı belgede yer alan “Rusya Federasyonu’nun ulusal güvenliğine ve sürdürülebilir kalkınmasına yönelik başlıca zorluklar ve tehditler” başlıklı listede ABD’nin Dünya Okyanusu’nda hakimiyetine yönelik stratejik rotası yer aldı.

Ayrıca Amerika’nın uluslararası süreçler üzerindeki küresel etkisi de tehdit olarak sıralandı. Yeni doktrinde NATO askeri güçlerinin Rusya sınırlarına genişlemesine de değinildi.

NATO bloğunun Rus topraklarına bitişik denizlerde düzenlediği tatbikatların ülke için büyük güvenlik tehditleri oluşturduğu söylendi.

GCM Yatırım Banner

Belgede, NATO’nun askeri altyapısını Rusya sınırlarına yakınlaştırma planları ve ittifakın küresel görevler üstlenme girişimlerinin kabul edilemez olduğu aktarıldı.

“Denizcilik Politikası NATO’nun Varlığı Dikkate Alınarak Şekillendi”

Doktrinde, Rusya’nın Atlantik bölgesindeki ulusal denizcilik politikasının, “Rusya ve müttefikleriyle doğrudan karşı karşıya gelmeyi amaçlayan” NATO’nun varlığı dikkate alınarak şekillendiği söylendi.

ABD ve müttefiklerinin Rusya’nın Dünya Okyanusu’nun kaynaklarına ve deniz ulaşım yollarına erişimini sınırlamaya yönelik girişimlerinden söz edildi.

Bu girişimlerde ABD donanmasının ezici üstünlük elde etme amacında olduğu belirtildi.

Rusya Kuzey Kutbu’ndaki Faaliyetlerini Hızlandırmayı Amaçlıyor

Yeni Denizcilik Doktrini, Rusya’nın Kuzey Kutbu’ndaki faaliyetlerini hızlandırılmasını amaçlıyor.

Belgede yer alan bilgiye göre doktrin, Spitsbergen, Franz Josef Land ve Novaya Zemlya takımadaları ve Wrangel Adası’ndaki denizcilik faaliyetini çeşitlendirmeyi ve hızlandırmayı öngörüyor.

Böylece ulusal güvenliği sağlamak ve Dünya Okyanusu’ndaki çıkarlarını korumak için donanmanın operasyonel yetenekleri artırılacak.

Doktrinde, ulusal denizcilik politikasının stratejik hedefleri şöyle sıralandı: “Donanmanın Rusya Federasyonu’nun ulusal güvenliğini sağlamak ve Dünya Okyanusu’ndaki ulusal çıkarlarını korumak için operasyonel (savaş) yeteneklerini artırmak.”

Bir diğer stratejik hedef ise Rusya Federasyonu’nun devlet deniz sınırlarını savunma ve koruma verimliliğini artırmak olarak kayda geçti.

Uçak Gemileri de İnşa Edilecek

Doktrinde uçak gemileri inşasına da yer verildi. Uçak gemileri inşası için Uzak Doğu’daki gemi inşa endüstrisinin geliştirilmesi şart koşuldu.

Belgede yer alan ifadeye göre “Uzak Doğu’da büyük tonajlı gemiler (özellikle Kuzey Kutbu’nun gelişimi için) ve Donanma için gelişmiş uçak gemileri inşa etmek için tasarlanmış modern, yüksek teknolojili bir gemi inşa endüstrisi geliştirmek” amaçlanıyor.

Son olarak belgede, NATO’nun Rusya sınırlarına genişlemesi “Moskova’nın askeri blokla ilişkilerinde de kabul edilemez” hükmü yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.