Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PÜİS Başkanı: Asgari Ücrete Yapılacak Artışı Kaldıramayız

PÜİS Başkanı Okumuş, asgari ücrete yapılacak zam hakkında konuşarak, akaryakıt sektörü için devletten destek istedi. Detaylar haberde…
PÜİS Başkanı: Asgari Ücrete Yapılacak Artışı Kaldıramayız
HABER GİRİŞ

Asgari ücret görüşmelerinin başlamasına sayılı günler kaldı. Milyonların gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak kararda. Hal böyle olunca iş dünyasından, sendikalardan, partilerden beklenti açıklamaları geliyor. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

PÜİS Başkanı Okumuş, son günlerde çalışanları temsil eden bazı sivil toplum örgütlerinin asgari ücrete yapılacak artışla ilgili açıklamalarını hayret ve üzüntüyle izlediklerini söyledi.

Açıklamalarda ülkenin ve sektörlerin gerçeklerinin göz önüne alınması gerektiğini aktardı.

Akaryakıt sektörüne yönelik konuşan Okumuş, bayilerin pompa satış fiyatlarını kendilerinin belirlemediğini söyledi.

Okumuş, Akaryakıt istasyonlarında yapılan satışların yüzde 80’inden fazlasının kredi kartı ile yapıldığını, dolayısıyla bayilerinin kredi kartı ile yaptıkları satışlarda kar paylarının brüt yüzde 2,2’lere kadar gerilediğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bayilerin bu kadar cüzi bir kar marjıyla, ağır maliyetleri karşılayabilmesinin ve asgari ücrete yapılacak yeni artışı kaldırabilmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Asgari ücrete yapılacak artışın akaryakıt bayilerini yansıtılmaması gerektiğini, oluşacak farkın devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini aktardı.

PÜİS Başkanı Okumuş, Aksi takdirde 12 bin 500 akaryakıt bayisinin yok olacağını ve istasyonlarda çalışan yüzbinlerce kişinin işsiz kalacağını bildirdi.

Okumuş, “Biz asgari ücretin artışına karşı değiliz. Biz işimizi kaybetme endişesi taşıyoruz. Çünkü biz diğer sektörlerdeki gibi asgari ücret artışlarını fiyatlarımıza yansıtamıyoruz. Karımız sabit olduğu için her maliyet artışı bizim daha çok zarar etmemize neden oluyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.