Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Promosyonlar için Güncelleme Çağrısı: Gerekçe Enflasyon!

Büro Memur-Sen, bankalara “Promosyonlar güncellensin.” çağrısı yaptı. Tepki gösterilen promosyonlar ne kadar? İşte detaylar,
Promosyonlar için Güncelleme Çağrısı: Gerekçe Enflasyon!
HABER GİRİŞ

Memur-Sen Konfederasyonu’nun 3’üncü büyük sendikası Büro Memur-Sen, promosyonların yeterli olmadığını ileri sürerek bankalara çağrı yaptı.

Çağrının Nedeni Yüksek Enflasyon

Sendikadan yapılan açıklamada, önceki yıllarda yapılan promosyon anlaşmalarının, yüksek enflasyondan dolayı çalışanlara büyük kayıplar yaşattığı aktarıldı.

Fiyat artışları devam ederken açıklanan son veriler Türkiye’de yıllık enflasyonun Temmuz’da yüzde 79,6’ya çıktığını gösterdi.

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan, mağduriyetin 2022’de belirgin bir şekilde arttığını ifade etti. Bankalarla yapılan sözleşmelerde yeni promosyonların 30 bin TL’yi aştığını, ancak eski promosyonların 4-5 bin TL bandında kaldığını söyledi.

“Promosyonlar Pula Döndü”

Yazgan, bankaların kârlarının hızla arttığını, çalışanların aldıkları promosyonların pula döndüğünü belirterek, tepkisini “Bankalar kazanıyor çalışan kaybediyor.” şeklinde dile getirdi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Günümüz şartlarında çalışanlara ve emeklilere ödenen banka maaş promosyonlarının, enflasyona uygun şekilde güncellenmesi gerektiğini aktardı.

“Enflasyon ve Maaş Düzeyine Göre Promosyonlar Komik Düzeyde”

Başkan, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre belirlenen promosyonların komik düzeyde kaldığını ortaya koydu.

3 yıl gibi uzun süreli sözleşmelerin, enflasyona göre ayarlanmamasından dolayı mağduriyet yaşandığını açıkladı.

Kamu kurumlarına ve bankalara çağrıda bulunarak, yetkili sendikalarla yeniden masaya oturulması gerektiğinin altını çizdi.

Büro Memur-Sen’in Talepleri Neler?

Yazgan, eski ve yeni promosyon sözleşmeleri arasındaki adaletsizliğin giderilmesi için mevcut promosyon sözleşmelerinin iptal edilmesinin doğru olacağını belirtti.

Bankaların revizyon konusunda hassasiyet göstermeleri için kamu kurumları tarafından talepte bulunulmasını, revizyon yapılmaması durumunda sözleşmelerin tek taraflı feshedilmesi gerektiğini savundu.

Son olarak tüm kurum ve kuruluşların promosyon sözleşmelerini yenilemesinin önünü açması için merkezi bir idari karara ihtiyaç duyulduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.