Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Profesörden Dikkat Çeken Tahmin: Enflasyon Yüzde 20 Artabilir

Depremin yol açtığı ekonomik hasar tartışılırken Erhan Aslanoğlu enflasyonun yüzde 20 artabileceğine işaret etti. İşte detaylar;
Profesörden Dikkat Çeken Tahmin: Enflasyon Yüzde 20 Artabilir
Yorum

Kahramanmaraş merkezli depremler ve ardından yaşanan binlerce artçı neticesinde bölgeye yönelik birçok karar alındı. 11 ili kapsayan alanda yaraların sarılması için çalışmalar devam ederken depremin ekonomiye etkisi de sıklıkla tartışılıyor. Birçok kurum, kuruluş veya kişi milyarlarca dolarlık hasarın oluştuğunu vurguluyor.

NTV’ye demeç veren Piri Reis Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, depremden dolayı enflasyonda yüzde 20’lik bir artış yaşayabileceğini söyledi.

Bu tarz arz yönlü şokların ilk etapta stagflasyon denilen ortama götürdüğünü, yani ekonomiyi yavaşlatma ve enflasyonist etkilerinin olduğunu belirtti. Makro konjonktürel olarak bu tür bir etkinin özellikle ilk çeyrek ve kısmen ikinci çeyreğe yansıyarak görüleceğini aktardı.

Aslanoğlu, enflasyonda mevcut durumun ortalamada yüzde 20 üzerine çıkan bir etki görülme ihtimalinin olduğunun altını çizdi.

Birçok ekonomist, bölgenin yeniden imarı ve harabeye dönmüş şehirlerin inşası için milyarlarca dolar harcanacağını, bu çerçevede depremin devlete olan maliyetinin yüksek olacağını aktarıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu