Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Bankası: Deprem 34,2 Milyar Dolarlık Hasara Yol Açtı

Dünya Bankası’ndan Lopez, asrın felaketi olarak adlandırılan depremlerin açtığı büyük hasara yönelik açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Dünya Bankası: Deprem 34,2 Milyar Dolarlık Hasara Yol Açtı
HABER GİRİŞ

Binlerce can kaybının meydana geldiği Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin hem yurt içi hem de yurt dışından tahminler gelmeye devam ediyor. Dünya Bakası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Bloomberg’e verdiği demeçte depremlerin Türkiye ekonomisine olan etkisini değerlendirdi. Küresel Hızlı Afet Sonrası Tahmini (GRADE) raporundan notlar paylaştı.

Lopez 7,7 ve 7,6’lık iki depremin Türkiye’nin 2021 yılı gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 4’üne karşılık gelen 34,2 milyar dolarlık fiziki hasar söz konusu olduğunu açıkladı.

Kahramanmaraş ile Hatay’ın 34,2 milyar dolarlık toplam hasarın neredeyse yarısını oluşturduğunu aktardı.

Dünya Bankası’nın 9 Şubat tarihinde yardım ve iyileştirme çabalarına destek olmak için 1,78 milyar dolarlık bir başlangıç yardım paketi açıkladığını hatırlattı. Lopez, hastane, yol ve köprü gibi yapıların inşası için belediyelerin 1 milyar dolarlık fondan faydalanmasını umduklarını kaydetti.

780 milyon dolarlık bir başka paketin daha olduğunu, bu paketin bölgenin yeniden inşası için kullanmak istediklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Şu anda Dünya Bankası’nın 8,5 milyar dolar değerinde farklı çalışmalarının olduğunu, sağlık ve eğitim bakanlıkları ile iletişim içinde olduklarını bildirdi.

Devam eden artçı depremlerin zaman içinde hasar tahminlerini daha da yukarı çıkarabileceğini söyleyen Lopez, depremin Türkiye’de yoksulluk oranının en yüksek olduğu illerden bazılarını içerdiğini aktardı. Bölgenin Türkiye’deki toplam Suriyeli mülteci nüfusunun neredeyse yüzde 50’sini oluşturduğunu, 1,7 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.