Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesör Yaltırak: Bölgede 6 Şiddetindeki Artçılar Devam Edecek

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, deprem bölgesinde büyüklüğü 6'yı bulan artçıların devam edeceğini söyledi. Detaylar haberde...
Profesör Yaltırak: Bölgede 6 Şiddetindeki Artçılar Devam Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hatay’da dün geçekleşen 6,4 ve 5,8 şiddetindeki depremlere yönelik uzmanlardan değerlendirmeler geliyor. Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Yaltırak, 7 üzeri yıkıcı büyük depremlerden sonra büyüklüğü 6’yı bulan artçıların olabileceğini söyledi. Ayrıca art arda gerçekleşen büyük depremlerle bölgede değişen stresin başka fay segmentlerine de yüklenebileceğini aktardı.

“6 Civarı Artçılar Devam Edecek”

Bölgenin deprem üretme potansiyelinin halen mevcut olduğunu kaydetti. Yıkıcı deprem üretme potansiyeli olan fayların, üzerinde yeterli çalışma varsa tespit edilebileceğini bildirdi. Tespit edilemeyenin ise bu depremin gerçekleşeceği zamanın olduğunu söyledi.

Jeoloji uzmanı Yaltırak, şu an deprem bölgesinde 6 civarı artçıların uzun süre devam edebileceği için orta ve ağır hasarlı binaların can güvenliği açısından kullanılmaması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin neredeyse yüzde 80’inin deprem sıklığının yüksek alandan oluştuğunu söyledi. Odaklanılması gereken ana konunun her zaman depreme hazırlıklı olmak olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bunun birinci aşamasının 21. yy’a yakışan, aktif fayların yüksek çözünürlüklü haritaları, tekrarlanma periyotları, bunlardan üretilecek senaryo ivmelerinin yerleşimlerde dinamik olarak kullanılması olduğunu söyledi.

“Depremin Hangi Gün Olacağını Kimse Bilemez”

Yerbilimcilerin bu çalışmalarının, yerel yönetimlere, devlete, kamuya, inşaat mühendislerine, deprem mühendislerine, afet yönetimine yol göstermesi gerektiğini kaydetti.

Yaltırak, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

“Özetle, depremin olacağını söylemek yeterli değil. O depremin hangi gün olacağını kimse bilemez. Sokakta deprem bekleyemeyeceğimize göre esas olan kültürel ve teknolojik değişimi özümseyip, her yerleşimi yaşanabilir kılmaktır. Biliyorum zor yolu gösteriyorum ama benden üç zamana kadar deprem olacak dememi beklemeyin. Bu tür öngörüler kullanılabilir bilgi içermez. Aileme, dostlarıma söylediğimi burada da yazayım; deprem ülkesinde yaşıyoruz. büyük olasılıkla siz ya da çocuğunuz doğal yaşam süresinde en az bir yıkıcı deprem daha yaşayacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın