Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Profesör İddia Etti! KDV Oranları mı Artacak?

Prof. Dr. Saygılıoğlu, 2024 yılında KDV oranlarının yüzde 20'ye kadar yükselebileceğine ilişkin öngörüde bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Profesör İddia Etti! KDV Oranları mı Artacak?
HABER GİRİŞ

Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu, Bloomberg HT yayınına katılarak 2024 yılı için dikkat çekici beklentilerini paylaştı. Saygılıoğlu, 2024 senesinde Katma Değer Vergisi (KDV) genel oranlarının artabileceğine dikkat çekti.

2023 yılı bütçesinin 11 trilyon lira olduğuna işaret ederek, son revizeye göre bütçenin yüzde 100 arttığını vurguladı.

Personel giderlerinin 2023 senesinde bütçede 952 milyar lira olarak öngörüldüğünü ancak senenin ilk 9 ayında 960 milyar lirayı geçtiği belirtildi.

Yılın ilk 9 ayında bütçenin tamamının personel ödeneği olarak kullanıldığını vurgulayarak, 2024 yılında 11 trilyon liralık bütçenin 2,5 trilyon lirayı aşan kısmının personel giderlerin oluştuğunu söyledi.

2024 Bütçesinde Giderler Hareket Sıkıntısı Yaşayacak

Saygılıoğlu açıklamasında, 2024 yılı bütçesinin 4,3 trilyon liralık kısmınınsa cari transferlerin yani karşılığında bir mal ve hizmet alınmayan emekli maaşları, yoksullara, kimsesizlere yardımlar gibi ödemelerden olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu sebepten bütçenin 2024 senesinde gider tarafı hareket serbestisi olmayan bir sıkıntı ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Gelir tarafının ise biraz daha karmaşık olduğunu dile getirerek, 11 trilyon liralık bütçenin 7,4 trilyon liralık kısmının vergi gelirinden, yaklaşık 2 trilyon liraya yakın kısmınınsa vergi dışı diğer gelirlerden sağlandığının altını çizdi.

KDV Oranı Yüzde 1’den Yüzde 10’a Yükselebilir

“2024 yılında ilginç satışlar, ilginç ilave gelir kaynakları göreceğiz.” diyerek öngörüsünü paylaşan Saygılıoğlu, hükümetin 2024 için tek talebinin ‘gelir’ olduğunu belirtti.

2024 yılında ödenmekte olan katma değer vergisinin 2023 yılının ilk bütçesine göre yedi kat, revize bütçesine göre ise üç kata yakın artırıldığına dikkat çekti.

1,7 trilyon liralık katma değer vergisi tahsilatının tahmin edildiğini söyleyen Saygılıoğlu, “2024 yılında katma değer vergisi genel oranları artırılabilir. Yüzde 1 orana tabi olan ürünlerin bir kısmı yüzde 10’a çekilebilir. Yüzde 10 orana tabi ürünlerin bir kısmı yüzde 20’ye çekilebilir.” dedi.

Tüm bunlara ek olarak kamu harcamalarında verimlilik beklemenin hayal etmek olduğunu savunarak, yerel seçimlere kadar herhangi bir hareket kabiliyetinin olmayacağını da ileri sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın