Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell’dan Şahin Mesaj: Faizler Tahminlerin Üzerine Çıkabilir

FED Başkanı Jerome Powell faiz oranlarının, politika yapıcıların beklediğinden daha yüksek olabileceğine işaret etti. Detaylar haberde...
Powell’dan Şahin Mesaj: Faizler Tahminlerin Üzerine Çıkabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, küresel piyasalar tarafından merakla beklenen konuşmasını gerçekleştirdi. ABD Senatosu’nda açıklamalarda bulunan Powell, gelecekte yapılan faiz artırımlarına ilişkin şahin ifadeler kullandı.

Powell merkez bankası politika yapıcılarının beklediğinden daha yüksek faiz oranlarının uygulanabileceğinin mesajını verdi. Merkez bankası lideri, enflasyonun 2022′nin sonlarında gösterdiği yavaşlamayı tersine çevirdiğini gösteren bu yıl önceki verilere atıfta bulunarak, ileride daha sıkı para politikası konusunda uyarıda bulundu.

Powell: Henüz İşimiz Bitmedi

Powell, son ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü geldiğini belirterek, bunun faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen önceden tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösterdiğini söyledi.

FED Başkanı, mevcut eğilimin enflasyonla mücadele işin bitmediğini gösterdiğini söyleyerek, “Çok mesafe kat ettik ve şimdiye kadar sıkılaştırmamızın tam etkileri henüz hissedilmedi. Buna rağmen daha yapacak çok işimiz var” ifadelerini kullandı.

FED gösterge fon oranını geçen yıl içinde sekiz kez artırarak yüzde 4,5-4,75 seviyesine yükseltti. Bu ay yapılacak toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yapılması bekleniyor. FED yılın ikinci toplantısını 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek.

GCM Yatırım Banner

Açıklamalar sonrası FED Faiz Görüntüleme Aracına göre anlık olarak Mart ayı için 25 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı yüzde 54, 50 baz puanlık faiz artışı olasılığı ise yüzde 46 seviyesinde bulunuyor.

‘Kısıtlayıcı Politika Sürecek’

Powell sözlerinin devamında, “Fiyat istikrarını yeniden sağlamak, muhtemelen bir süre daha kısıtlayıcı bir para politikası duruşu sürdürmemizi gerektirecek. Tarihsel kayıtlar, erken gevşetme politikasına karşı güçlü bir şekilde uyarıyor. İş bitene kadar yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Konut gibi alanlarda enflasyonda ilerleme kaydettiklerini aktaran Powell, konut, gıda ve enerji dışındaki önemli hizmet harcamaları kategorisi söz konusu olduğunda enflasyonda çok az düşüş belirtisi olduğunu da kaydetti.

Powell, faiz kararlarının toplantıdan toplantıya değerlendirileceğini ve önceden belirlenmiş bir seyir yerine verilere, bunların enflasyon ve ekonomik aktivite üzerindeki etkilerine bağlı olacağını yineledi.

Dolarda Yükseliş Hisselerde Düşüş

FED Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamaları sonrası piyasalarda volatilite arttı. Dolar endeksi sıkılaştırma mesajları sonrası günlük kazancını yüzde 1’e taşıdı ve 105.1 puan seviyesinden işlem görüyor.

ABD borsaları da Powell’ın açıklamalarına negatif açılış ile tepki verdi. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones endekslerinde günlük kayıplar yüzde 1’e yaklaştı.

FED’in daha sıkı faiz politikası uygulayacağına dair beklentiler, doların diğer para birimleri üzerindeki artırıyor.  Hisse senedi ve kripto paralar gibi risk ürünlerinde ise satış baskısı yaratıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın