Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Powell Öncesi ADP İstihdam Verisi Açıklandı

Küresel piyasaların yakından izlediği verilerden biri olan ABD ADP özel sektör istihdam rakamları açıklandı. Gözler FED Başkanı Powell’ın bugün yapacağı konuşmada…
Powell Öncesi ADP İstihdam Verisi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın üçüncü işlem gününde küresel piyasaların gözü, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın ABD Temsilciler Meclisi’nde yapacağı sunuma çevrildi. Powell’ın bu sunumda, faiz indirimlerine dair işaret vermesi bekleniyor.

Özellikle de güçlü giden veriler ve erken harekete geçmenin olası zararları nedeniyle faiz indirimi konusunda, piyasalara biraz daha beklemeleri gerektiği yönünde mesaj vereceği düşünülüyor.

Powell’ın açıklamalarından önce ekonominin ve işgücü piyasasının seyri açısından izlenen önemli bir veri açıklandı. ABD’de ADP tarım dışı istihdam verilerinin Şubat ayı sonuçları yayımlandı. Buna göre ADP özel sektör istihdamı, Şubat ayında 140 bin artış gösterdi. Piyasanın beklentisi 150 bin artış olmasıydı. Ocak ayında 107 bin artış göstermişti.

İstihdam artışının istikrarlı kaldığı, iş değiştirenlerin ücret artışları bir yıldan fazla bir süredir ilk kez hızlanarak yüzde 7,2’den yüzde 7,6’ya yükseldiği belirtildi.

Şubat ayında 1-19 arasında çalışanı olan işletmelerde 11 bin, 20-49 arası çalışanı olanlarda 2 bin işe alım yapıldı. Personel sayısı 50-249 arası olan işletmelerde 53 bin, 250-499 arası olanlarda 16 bin ve 500’den fazla çalışanı olanlarda 61 bin istihdam artışı gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

ADP özel sektör istihdamı 2010 yılından 2024’e kadar aylık ortalama 162,56 bin artış gösteriyordu. Bu sayı 2021 yılının Temmuz ayında 1081 binle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Yarın ise daha önemli veri olan resmi tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Ocak ayında 353 binle kuvvetli artış gösteren tarım dışı istihdamı, FED’in faiz indirimi kararında değerlendirdiği önemli veriler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.