Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

POS Cihazı Komisyonları Arttı! Alışverişte IBAN Dönemi Başladı

POS cihazlarının komisyon oranlarındaki artış esnafı alışverişlerde IBAN kullanmaya yönlendiriyor. Bu yöntem ise vergi kaybına yol açıyor.
POS Cihazı Komisyonları Arttı! Alışverişte IBAN Dönemi Başladı
Yorum

Bazı bankalar kredi kartı POS komisyonlarını fahiş şekilde artırdı. Geri ödeme süresi 45 günü geçmesi birçok esnafı IBAN’a (Uluslararası Banka Hesap Numarası) yönlendirdi. Esnafın bu uygulamaya yönelmesi bazı sorunları da beraberinde getirdi.

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre komisyon oranları yüzde 2,5’lara çıkmış durumda. Cirosu düşük olan esnafı bu komisyon oranları zorluyor. Hal böyle olunca esnaf IBAN ile alışverişe yönleniyor.

Bunun yanında IBAN ile yapılan ticaretin artması vergi sorununu öne çıkarıyor. Yüksek miktarlarda yapılan transferlerde açıklama kısmına, “elden alınan ödemenin iadesi” şeklinde yazılması isteniyor ve böylece taraflar vergi yükümlülüğünden kurtulmuş oluyor.

Uzmanlar ise POS yerine İBAN’ın kullanılmasının vergi kaybına yol açtığını belirtiliyor.

Konuya dair değerlendirmede bulunan esnaflar kendilerinin değil bankaların kazandığını vurguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu