Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Portekiz, Batılı Olmayan Tedarikçilerden 5G Kullanmayacak

Portekiz'in Siber Güvenlik Konseyi, Batılı olmayan tedarikçilerden gelen yerel ağlara yönelik yüksek risk uyarısında bulundu. Detaylar haberde;
Portekiz, Batılı Olmayan Tedarikçilerden 5G Kullanmayacak
HABER GİRİŞ

Portekiz Siber Güvenlik Yüksek Konseyi, Batılı olmayan tedarikçilerden gelen yerel ağlara yönelik yüksek risk uyarısında bulundu. Son senelerde kişi başına en fazla Çin yatırımı alan ülkelerden olan Portekiz, yetki alanları dışındaki firmaların kablosuz ağ güvenliğinin riskli olduğunu öne sürdü.

Hükümet bu hafta yerel taşıyıcıların Avrupa Birliği (AB) dışındaki tedarikçilerden, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) veya Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OCED) üyesi olmayan ülkelerden 5G ekipmanı tedarik etmelerinin yasaklanmasını tavsiye etti.

Bloomberg HT haberinde, yıllardır Doğu Asya süper gücüyle yakın ilişkiler içinde olan Portekiz’in Çinli şirketlerin 5G ağlarına katılmasını yasaklamasının ani bir geri dönüş olacağına işaret etti.

Altice Portekiz, 2018’de Huawei ile Anlaşma İmzalamıştı

Ülkenin en büyük kablosuz taşıyıcısı olan Altice Portekiz, 2018 yılında 5G lansmanının bir parçası olarak Huawei ekipmanlarını kullanmak için bir anlaşma imzalamıştı.

Bir Huawei sözcüsü Financial Times’a yaptığı açıklamada konuya ilişkin olarak, “Huawei’nin bu konu hakkında önceden bilgisi yok ve kendisine danışılmadı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Sözcü, son yirmi yılda Huawei’nin kablosuz ağlar oluşturmak ve milyonlarca insanı birbirine bağlayan kaliteli hizmetler sağlamak için Portekizli operatörlerle çalıştığını belirtti.

Geçerli tüm yasa ve düzenlemelere uyulacağını vurgulayan sözcü, ürünlerine ve hizmetlerine güvenen Portekizli müşteriler ile ortaklarla hizmet vermeye devam edeceklerinin bilgisini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın