Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Porsche’nin Geliştirdiği En Güçlü “Mercedes 500 E”

Mercedes'in ilk W124 kasa E Serisi'den en fazla gücü almak için Porsche'den yardım istediği serisi "500 E"
Porsche’nin Geliştirdiği En Güçlü “Mercedes 500 E”
HABER GİRİŞ

Mercedes ile AMG‘yi yan yana görmeye çok alışmış olsak da 90’lı yıllarda bilmediğimiz çok gelişmeler olmuş. Araçların gerçek üretim tiplerinden önce prototip olarak ilginç şekillerde gösterilirdi. Kimisi de hiç bir zaman çıkmadı veya ilk planlananın üzerine geçiş sağlayamadı. AMG ile 26. yılını kutlayan Mercedes, daha öncesinde Porsche ile bir projede çalışmış.

W124 olarak bildiğimiz ve halk arasında“Tank Kasa” olarak tabir edilen E Serisi, aslında spor araba üreticisi Porsche mühendisleri tarafından, en güçlü amiral versiyonu geliştirilmiş. Donanım ve motor konusunda en üstü temsil ettiğini de arkaya yazılan “E500” ten anlaşılıyor. Gelin hep beraber başka bir Alman tarafından Mercedes adına imal edilen E Serisi’ne bakalım!

1993 yılında üretilip, üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen halen hayranlık duyulan çok bir araç modeli yok!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Dünya, bu araç için orta bir noktada buluşuyor. O da tasarımsal ve donanımsal anlamda çok iyi olduğu. E500 olarak Mercedes, W124‘lerin en pahalı versiyonunu yaptı. Çoğu kimse bunun bir tık daha üstünün Porsche tesislerinde geliştirildiğini bilmez. Belirgin farklarla birlikte 500 E Limited, sadece 500 adet üretildi.

Mercedes, Porsche’ye E500’ün konfor ve dış kısım odaklı bileşenlerini hallettikten sonra göndermiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Model serisi ilk kez Paris Otomobil Fuarı’nda gösterilmiş. Farklar arasında sarıdan beyaza döndürülmüş bir sinyal lambası, genişletilen çamurluk kemerleri ve 190 E 2.5-16 Evolution II‘de kullanılan jantların E’ye taşınması. Stuttgart-Zuffenhausen Porsche tesislerinden çıkan 500 E’ de dahil E500, Porsche yardımıyla toplamda 10.479 adet imal edilmiş.

Kokpit farklı parça renkleriyle daha zengin hale getirilmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Müşterilere kaporta aksamında safir siyah veya parlak gümüşten birini seçebilme şansı verilmiş. Özel olan ise en güçlü modelin kabini. Mercedes’in o özel gri iç mekan uygulamasına rastlıyoruz. Deri döşemelerde kırmızı, trimlerde siyah akçaağaç veya ceviz süslemeleriyle tercih edilebilmiş. Direksiyon ve vites topuzu da aynı malzeme ile kusursuz uyum resmedilmiş.

GCM Yatırım Banner
Dört kapılı bir sedandan alınacak en fazla güce bu araç sahip.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==90’lı yıllar, otomobillerin iyiden iyiye hızlandırıldı ve hacimce yüksek olan motorların teknolojileri ileri seviyeye getirildi. Porsche, 5.0L V8’e 326 ps yükleyerek, E Serisi’nin 5.9 saniyede kalkış yapmasını sağlamış. 23 mm sürüş yüksekliği düşürülen Mercedes E500/500E’nin dengeli şekilde 250 km/h hız sınırına ulaşması sağlanmış.

Sonrasında ise Mercedes bu aracın AMG tarafından geliştirilmişini de çıkardı ve motoru 6.0L V8’ten 381 ps güç elde etti. Japonya’da kırmızı bir E60 örneği satılmıştı. Son derece özel, Porsche tarafından en hızlı şekline getirilen E Serisi için siz ne düşünüyorsunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.