Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Porsche Borsaya Açıldı! Değerleme 75 Milyar Euro

Posche’nin beklenen halka arzı gerçekleştirildi. 1996'dan beri Almanya'daki en büyük listeleme olarak tarihe geçen halka arza ilişkin detaylar haberde,
Porsche Borsaya Açıldı! Değerleme 75 Milyar Euro
HABER GİRİŞ

Bu yılın en çok beklenen halka arzı gerçekleştirildi. Alman otomotiv devi tarafından daha önce duyurulduğu gibi Porsche için 75 milyar euro değerleme ile borsaya giriş yaptı.

Porsche hisseleri, Çarşamba günü geç saatlerde 82,50 euroda fiyat aralığının en üstünde fiyatlandırıldıktan sonra bu sabah 84,00 eurodan halka açıldı. Ana şirket Volkswagen, Porsche’nin ünlü 911 modeline referans olarak 911 milyon hisse teklif etti.

Volkswagen’in finans direktörü Arno Antlitz bugün CNBC’ye verdiği demeçte, “Bugün Porsche için ve Volkswagen için harika bir gün” dedi. Antlitz, güçlü finansallarıyla gelecek için çok inandırıcı stratejisine atıfta bulunarak halka arzın başarılı olacağını bildiğini söyledi.

Volkswagen’e göre, hisselerin listelenmesi Porsche’ye 19,5 milyar euro destek sağlayarak şirkete elektrikli araçlar açısından daha fazla finansal esneklik sağlamalı.

Otomobil endüstrisinin Ukrayna’daki savaşın etkilerini hissetmeye devam etmesi ve Aston Martin, Ferrari, BMW ve Mercedes-Benz gibi diğer lüks otomobil üreticilerinin değerlemelerinin son aylarda düşmesiyle birlikte, dönüm noktası niteliğindeki listeleme, pazarın durgun olduğu bir zamanda geldi.

GCM Yatırım Banner

Reuters’a konuşan bir yatırımcı, “Porsche AG, kendisini olumsuz piyasa trendlerinden tamamen ayırdı” dedi. Porsche’nin halka arzı, 1996’daki Deutsche Telekom’dan bu yana Almanya’nın en büyük borsaya açılışı olarak belirtildi.

Volkswagen’in yeni başkanı olarak ikili rolü bazı yatırımcılardan eleştiri alan Porsche AG İcra Kurulu Başkanı Blume, iş arkadaşlarına sarılıp Frankfurt borsasında zili çalarken listelemeyi “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Volkswagen, fon yöneticilerinin yatırım yapacakları Porsche AG gibi istikrarlı ve karlı bir işletmeye şiddetle ihtiyaç duymalarının nedeninin tam olarak piyasadaki oynaklık olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.