Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Popüler Bankada AL Tavsiyesiyle Hedef Fiyat Yükseldi

Geçen yılın son çeyreğine ilişkin mali sonuçlar yayımlanmaya başladı. Yapı Kredi sonuçlarının ardından AL tavsiyesi ile hedef fiyat yükseltmesi gördü.
Popüler Bankada AL Tavsiyesiyle Hedef Fiyat Yükseldi
HABER GİRİŞ

Geçen yılın finansal tabloları borsada büyük bir coşku yaratmayı başarmıştı. 2023 yılının son çeyreğine ilişkin mali tablolar ise yayımlanmaya başlandı. Beklentilerin üstünde sonuç açıklayan Yapı Kredi ise bugün İş Yatırım tarafından AL tavsiyesi ile hedef fiyat yükseltmesi gördü.

Yapı Kredi Bankası 2023 yılının son çeyreğinde 19 milyar lira solo net kâr açıkladı. Piyasa beklentisi 16 milyar lira civarındaydı ve sonuçlar tahminlerin yüzde 20 üstünde gerçekleşti. Bankanın çeyreklik net kârı yüzde 21 gerilerken, yıllık kârı yüzde 29 artış gösterdi.

Bankanın 2023 yılı özkaynak kârlılığı yüzde 46 düzeyinde gerçekleşirken, 2022 yılına göre bir miktar gerilediği gözlendi. Ancak geçmiş yıllar ortalamasının üstünde gerçekleştiği görülüyor. Bankanın diğer bankalar gibi son çeyrekte marj baskıları hissettiği yorumlandı.

İş Yatırım analistleri Yapı Kredi için “Özellikle swap kullanımının artışı ve burada maliyetlerin zıplamasıyla swap maliyetleri çeyreklik 45 milyon lira düzeyinden 7,6 milyar liraya fırladı. Bu da swaplara göre düzeltilmiş marjı son çeyrekte yüzde 4,5 seviyesine geriletti. Tüm yıl için swaplara göre düzeltilmiş marj yüzde 5,5 düzeyinde oluşurken, bankanın son çeyrekte TÜFEX portföyünden 19 milyar lira gelir yazdığını belirtelim.” ifadelerini kullandı.

Analistlere göre bankanın marj dinamikleri olumlu seyrediyor. Rapora göre; “Her ne kadar TÜFEX gelirleri 2023 yılında ana faaliyet gelirlerini sıçrattıysa da rekabete göre daha hızlı düzelen TL kredi spreadleri 2024 yılında çekirdek marjların hızla toparlanacağını müjdeliyor,” yorumuna yer verildi. Bu beklentilerle birlikte Yapı Kredi hisseleri (YKBNK) için AL tavsiyesi sürdürülürken, hedef fiyat 26 liradan 34 liraya yükseltildi.

GCM Yatırım Banner
Yapı Kredi hisseleri TSİ 16:55 sularında yüzde 1,89 yükselişle 22,7 lirada seyretti.
YKBNK Hisse Fiyatı - 05.02.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler, geçen hafta açıklanan sonuçların ardından yeni haftaya yükselişle başladı. 22,28 liradan kapanış yaptıktan sonra bugüne 22,88 liradan başladı. Devamında bir miktar geri çekildikten sonra yükselişe geçerek 23,16 liraya kadar tırmandı. Ancak yükseliş hızını azaltan banka yeniden 22,70 lirada gezmeye başladı.

Hisseler geçen haftanın başına göre yüzde 5’e yakın artıda performans gösteriyor. Aylık bazda ise yüzde 15’e yakın kazançla işlem görüyor. Yıllık getirisi de yüzde 176 düzeyinde bulunuyor.

Yapı Kredi için rapor yayımlayan bir diğer isim GCM Yatırım oldu. GCM Yatırım analistleri, “12 aylık dönemde aktifleri 2022 sonuna göre yüzde 56,9 büyüdü ve 1,739 milyar lira oldu. Ortalama aktif kârlılığı yüzde 4,8 oldu. Bu oran 2022 sonunda yüzde 5,7 seviyesindeydi,” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım raporunda Yapı Kredi hisselerinin 2.77x f/k ve 1.05x pd/dd piyasa çarpanlarıyla işlem gördüğüne de değinildi. Bankanın sektör ortalamaları f/k için 5,26x ve pd/dd için 1,60x seviyelerinde bulunduğu da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.