Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polygon Hard Fork Sonrası MATIC Fiyatını Neler Bekliyor?

Polygon'un gerçekleşen hardfork'u ve artış gösteren kâr almanın ortasında, MATIC fiyatı hangi yöne gidecek? Detaylar haberde;
Polygon Hard Fork Sonrası MATIC Fiyatını Neler Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Polygon blok zincirinin güvenliğini ve performansını yükseltmek amacıyla gerçekleştirileceği bilinen hard fork, Polygon Labs’ın duyuruna göre başarılı bir biçimde tamamlandı. Bundan sonraki aşamada, yazılım güncellemesinin Polygon ağına neler katacağı ve MATIC fiyatını nasıl etkileyebileceği merak ediliyor.

Polygon, hard fork yükseltmesini 17 Ocak itibarıyla başarılı bir şekilde tamamladı. Bunun yanı sıra, MATIC’e yönelik yeni talep, yıl başladığından bu yana önemli ölçüde artış gösteriyor. Peki, MATIC fiyatı bu gelişmelerin ortasında hangi yöne gidecek? İşte göze çarpanlar…

Ana Ethereum blok zincirine bağlı yan zincir olan Polygon, proof-of-stake (PoS) ağına bir hard fork tamamladı. 12 Ocak tarihli bir blog yazısında belirtildiği gibi hard fork’un amacı, iki önemli değişiklik getirerek Polygon ağını daha verimli hale getirmekti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @0xPolygon

Polygon Hard Fork’a Dahil Edilen Değişiklikler

Hard fork, ilk olarak ağda işlem ücretlerinin nasıl belirlendiği konusuna bir düzenleme getirdi. İşlem ücreti fiyatlarındaki ciddi dalgalanmaları yumuşatmak amacıyla, baz işlem ücretinin değişim oranı mevcut yüzde 12.5’ten (100/8) yüzde 6.25’e (100/16) düşürüldü.

Hard fork, ikinci olarak zincirdeki bir veri bloğunu tamamlamak için geçen süreyi azaltmak için zincirin yeniden düzenlenmesini tekrar ele aldı. Bununla, doğrulayıcı düğümler (node) çelişkili bilgiler aldığında ve blok zincirinde geçici bir bölünme oluşturduğunda ortaya çıkan yeniden düzenleme zorluğunu çözmesi hedeflendi. Düğümlerin blok zincirinin hangi sürümünün doğru olduğunu uzlaştırması gerektiğinden, bu genellikle işlemlerin geçerliliğinin onaylanmasını karmaşık hale getirmektedir.

GCM Yatırım Banner

MATIC Son Rallinin Ortasında!

Kripto para istatistik ve veri sitesi CoinMarketCap’e göre haber yazımı esnasında 1.01 dolardan el değiştiren MATIC’in fiyatı, yıl başladığından bu yana yüzde 33 artış gösterdi.

Genel kripto para piyasası büyüdükçe, MATIC 1 Ocak’tan bu yana ağ aktivitesinde buna karşılık gelen bir artış yaşadı.

Santiment’in verilerine göre önde gelen dijital para Bitcoin (BTC) ile yakın ilişkisinin yanı sıra, MATIC’in değerindeki son artış, altcoin için yeni talep akışına ve onunla işlem yapan aktif adreslerin sayısındaki artışa bağlanabilir.

Zincir üstü analitik platformuna göre ticaret yılının başlamasından bu yana, MATIC ticareti yapan günlük aktif adreslerin sayısı yüzde 52 arttı. Benzer şekilde, her gün oluşturulan yeni MATIC adreslerinin sayısı bir artış trendine girdikçe MATIC’e olan talep de söz konusu dönemde yüzde 47 oranında arttı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

MATIC’in borsa faaliyetine ilişkin bir inceleme, altcoin sahipleri tarafından kar elde etmede bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Santiment’e göre 5 Ocak’tan bu yana MATIC’in borsalardaki arzı yüzde 4 arttı. Tersine, bilinen borsaların dışındaki arzı o zamandan bu yana yüzde 0.32 düştü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Santiment

Borsalardaki kripto para arzındaki artış, tipik olarak daha fazla para biriminin açık piyasada satışa sunulduğunu gösteriyordu. Genel olarak bu tür artışlar, talep de artmazsa kripto varlığının fiyatında bir düşüşe yol açabilir. Bununla birlikte, MATIC özelinde talep, haber yazımı esnasında toparlanıyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.