Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya: Rusya Sadece Bölünmüş Batı Karşısında Güçlü Olacaktır!

Polonya Dışişleri Bakanı Rau, Rusya'nın Batı'yı bölmek istediğini savunarak eylemlerinin sadece bölünmüş Batı karşısında başarılı olacağını öne sürdü.
Polonya: Rusya Sadece Bölünmüş Batı Karşısında Güçlü Olacaktır!
HABER GİRİŞ

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba bugün yaptığı açıklamayla Kırım’ın 2014’te Rusya tarafından yasa dışı ilhak edildiğini ve o dönem sözde ve eylemde birlik sağlanamadığını vurguladı. Kuleba, şu anda devam eden savaşla 2014 yılı arasında fark olduğuna işaret etti.

2014 yılında birliğin kelimelerde kaldığını belirten Kuleba, Rusya’nın bu sebepten başarı kaydettiğini şimdi ise birliği eylemde de olduğuna dikkat çekti.

Polonya Uluslararası İlişkiler Enstitüsünce düzenlenen Strategic Ark konferansına video konferans yöntemiyle bağlanan Kuleba, Rusya’ya karşı savaşın birlik olmadan kazanılmayacağını söyledi.

Ukrayna’nın öncelikle savaşı Rusya’ya karşı kendi şartlarıyla kazanması gerektiğini ifade ederek, Kırım’ın yasa dışı ilhakının sonrasında Rusya’nın savaşı devam ettirmeyi istediğini öngördü.

Birlik Olunmasaydı Her Şey Farklı Olurdu

Kuleba açıklamasında, “Rusya, yıllar sonra da geniş çaplı bir işgal başlatarak Ukrayna’nın tamamına yaymaya çalıştı. Birlik olmasaydı her şey farklı olurdu. Neyse ki geçen yıldan bu yana birlik var ve hepimiz ortak düşman etrafında birleştik.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Düşmanın ancak söz konusu şekilde yenebileceklerini dile getirerek, bu sebepten birliğin korunmasının önemine vurguda bulundu.

Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarını sürdürmesinin ve yeni yaptırımlar konusunda da birlik olması gerektiğini savundu. Ukrayna’nın, Kuzey Atlantik Paktı Teşkilatı’na (NATO) katılımı için üyelik eylem planı değil, somut bir algoritma beklediklerini de bildirdi.

Birlik, Sözde ve Eylemde Olmalı

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Rau, Rusya’nın Batı’yı bölmek istediğini öne sürdü.

“Rusya sadece bölünmüş Batı karşısında güçlü olacaktır. Bu nedenle birliğimiz çok önemli ve bu sadece sözde değil eylemde de olmalı.” ifadelerini kullanan Rau, ülkesinin Ukrayna’ya sağladığı askeri desteği hatırlattı.

Polonya’nın Ukrayna için silah istediği sürece birliği bozan taraf olarak görüldüğünü ileri süren Rau, NATO’daki müttefiklerin Ukraynalıların mücadelesine saygı gösterip minnettarlıklarını ifade etmeleri gerektiğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın