Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya Ekonomisi, Küresel Krizde Olduğu gibi Büyümeyi Sürdürebilir

Polonya ekonomisinin, 2020 yılında diğer Avrupa ekonomilerinin aksine büyümeyi sürdürmesi tahmin ediliyor.
Polonya Ekonomisi, Küresel Krizde Olduğu gibi Büyümeyi Sürdürebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Polonya, koronavirüs salgınını hafif atlatan ülkelerden birisi oldu. Worldometer verilerine göre; toplam 15,510 vaka bulunuyor ve 777 ölüm gerçekleşti. Bu verilerle birlikte Avrupa Birliği’nin en az zarar gören ülkelerinden birisi oldu.

Ülkenin Başbakan Yardımcısı Jadwiga Emilewicz bugün yaptığı açıklamada, Polonya ekonomisinin 2020 yılında resesyona girmekten kaçınabileceğini söyledi.
Avrupa Birliği Polonya Büyüme Tahmini
Kaynak: European Economic Forecast Spring 2020

Emilewicz, ülkenin gelecek yıl büyümeye devam etmesi gerektiğini de ifade etti. Avrupa Birliği Komisyonu ise ülkenin bu yıl yüzde 4,3 oranında daralmasını bekliyor.

RMF isimli radyo istasyonuna konuşan Emilewicz, “Bu yıl bir durgunluktan kaçınabiliriz, kısıtlama sırasında endüstrimizi kapatmadık ve işgücü piyasasında bir tamponumuz var. Gelecek yıl %4 civarında büyüme mümkün, bu bizim hedefimiz,” ifadelerini kullandı.

Polonya, küresel mali kriz döneminde büyümeyi sürdürebilen tek AB devleti olmuştu. Ayrıca şimdi de diğer ülkeleri resmen felce uğratan kısıtlamaları uygulayıp, benzerlerinden daha iyi performans gösteriyor.

Emilewicz, yaklaşık 1 milyon Ukraynalı işçinin salgının başlangıcında ülkeyi terk etmesinden sonra mevcut işlerin yardımıyla işsizlik oranını kontrol altında tutmayı planladıklarını da ifade etti.

Jadwiga Emilewicz Ekonomi AçıklamalarıPolonya 2019 yılında %4,1 oranında büyüme kaydetti. Bu rakam, 2018 yılındaki yüzde 5,1’lik büyüme oranından daha düşük geldi. Yine de Avrupa’nın parlayan ekonomilerinden birisi olduğunu gösterdi. Şimdi ise salgın dönemini nasıl atlatacağı merakla bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’da birçok ülke kısıtlamaları hafifletiyor ve Polonya’daki alışveriş merkezleri yeniden açılıyor. Ancak restoranlar kapalı kalacak ve müşteri sayısı sınırlı olacak. Alışveriş merkezlerindeki satışlar, pandemi öncesi seviyelerin yüzde 70’i düzeyinde. Ancak Emilewicz’e göre; okulları yaz tatillerinden önce yeniden açmak zor olacak.

Manhattan merkezli çok uluslu bir finansal bilgi ve analiz şirketi olan S&P Global’e göre; koronavirüs pandemisi 2020’de Polonya GSYİH’ini yüzde 2 oranında daraltacak. Gelecek yıl ise yüzde 4,8 oranında toparlanmasını bekliyor. S&P Global, Polonya’nın 2022 – 2023 yıllarında ise sırasıyla %2,7 ve %2,5 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor.

Pandemi nedeniyle şirket, 2020 yılında küresel bir durgunluk yaşanmasını tahmin ediyor. Euro bölgesinin yüzde 0,4 oranında daralacağını belirtirken, İngiltere’nin yüzde 2 daralacağını öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın