Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya Başbakanı Lviv’de: Avrupa’nın Kalbinde Yıkımı Görün

Polonya Başbakanı, bugün Ukrayna'nın Lviv kentini ziyaret etti. Liderlere; “hesap makinelerinizi bırakıp elinizi vicdanınıza koyun” ifadeleriyle seslendi. İşte detaylar;
Polonya Başbakanı Lviv’de: Avrupa’nın Kalbinde Yıkımı Görün
HABER GİRİŞ

Ukrayna’yı ziyaret eden liderler arasında Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de katıldı. Bugün Ukrayna’nın Lviv şehrine giden Morawiecki, liderlere seslendiği açıklamalarıyla gündeme geldi.

Aynı zamanda Lviv’de konut tesisleri açtıklarını duyurdu. Bu tesislerin ülke içinde yerinden edilmiş insanları barındırmak için açıldığını belirtti.

Polonya Başbakanlık Danışmanı Michal Dworczyk bugünkü açıklamasında Polonya hükümetinin inisiyatifiyle iç mülteciler için konteyner kasabalar yaratıldığını ve doğu Ukrayna’dan kaçan kadın ve çocukların buraya sığınacaklarını söylemişti. İlkinin bugün Lviv’de Başbakan Mateusz Morawiecki tarafından açılacağı bilgisini vermişti.

Polonya Başbakanı Lviv’den Liderlere Seslendi!

“Ukrayna Polonya’a güvenebilir” diyen Başbakan, ülkeye insani, askeri ve siyasi yardımla geldiklerini belirtti. Ukrayna’nın aynı zamanda Avrupa Birliği’ne (AB) de güvenmek istediğini söyledi.

AB’nin sert yaptırımlar getirmesi ve mültecilere yardım için sistematik fon sağlaması gerektiğini ekledi. Başbakan Mateusz Morawiecki Lviv’den yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu’nu Ukrayna için Dayanışma Fonu’nu faaliyete geçirmeye çağırdı.

GCM Yatırım Banner

“Rus birliklerinin bıraktığı enkaz, harekete geçme çağrısı olması gereken barbarlığın kanıtıdır. Mariupol’dakiler gibi suçlardan hesap sorulmalı. Avrupa’daki ekonomik çalkantı, Ukrayna’daki adaletsizliğin sadece küçük bir izidir” ifadeleriyle konuştu.

Ukrayna makamlarının temsilcileriyle birlikte, çatışmaların yaşandığı bölgelerden gelen mültecilerin barındığı Lviv’deki konteyner kenti ziyaret eden Polonya Başbakanı, buranın yalnızca kısa süreliğine kullanılabileceğini, buradaki yaşam koşullarının gidecek hiçbir yeri olmayan insanlar için genellikle geçici olduğunu söyledi.

Ukrayna Başbakan Lviv'de
KAYNAK: Twitter

Diğerlerinin yanı sıra Mariupol, Bucha ve Donetsk’ten insanlarla konuştuğunu anlatan Morawiecki, duyduklarının ve gördüklerinin Ukrayna’daki yıkımın boyutunu ortaya serdiğini belirtti.

Polonya Başbakanı: “Komşularımızı yalnız bırakamayız. Mücadele edenler için en kötü şey, yalnız kalabilecek olmaları gerçeğidir.”

Batılı ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına burada, sonunda, Avrupa’nın kalbinde yaşamın nasıl olduğunu görmeleri için çağrıda bulunan Polonya Başbakanı, “size sesleniyorum, hesap makinelerinize bırakıp vicdanınıza dönün” dedi.

Rus ordusunun geride bıraktığı harabelerin barbarlığın büyük bir kanıtı olduğunu altını çizdi. Mariupol’den alınan haberlere dikkat çekerek bu suçların faili meçhul olarak bırakılamayacağını adaletin yerini bulması gerektiğini belirtti.

Başbakan, Putin’in Ukrayna halkına karşı savaşının büyük ekonomik çalkantılara yol açtığına dikkat çekerek Batı Avrupa’da olup bitenlerin Ukraynalıların uğradığı zararla ilgili yalnızca küçük bir ipucu olduğuna işaret etti.

Morawiecki, Batılı devlet başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde sert yaptırımların gerekliliğini açıkça belirttiğini de sözlerine ekledi.

Bunların, Ukrayna’da olanlar ve bu korkunç suçlar için ödenebilecek en düşük bedel olduğunu söyleyerek; “özgürlüğü yeniden kazanmanın en düşük bedeli ve bu herkes için açık olmalı” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.