Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Polonya Almanya’dan 2. Dünya Savaşı Tazminatı İsteyecek

Jaroslaw Kaczynski, savaş sırasında yaşanılan kayıpların raporlandığını açıklayarak sunumun Almanya’ya yapılacağını duyurdu.
Polonya Almanya’dan 2. Dünya Savaşı Tazminatı İsteyecek
Yorum

Polonya’nın iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) lideri Jaroslaw Kaczynski, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın neden olduğu kayıplardan kaynaklı tazminat talep edeceğini bildirdi. Mali zararın 1,32 trilyon dolar olduğu kaydedildi.

Polonya’nın savaş kayıplarına ilişkin raporu sunacağını ekleyen Kaczynski, sunumun Almanya ile olan ilişkileri uluslararası forumda ele alma kararı olduğunu belirtti.

Daha öncesinde dünyadaki birçok devletin Almanya’dan tazminat aldığının bilgisini veren Kaczynski, Polonya’nın almadığını ve bunun bir inisiyatif eksikliği olduğunu söyledi.

Jaroslaw Kaczynski bugün resmi Twitter hesabından tazminat kararını görseldeki gibi duyurdu.

Jaroslaw Kaczynski: Polonya Almanya'dan Tazminat İsteyecek
KAYNAK: TWİTTER

Kaczynski açıklamasında savaşta işlenen suçların hiçbir zaman açıklanmadığını vurgulayarak Almanya’yı işaret etti. Polonya kayıplarının 6 milyar 200 milyar zlotinin (1,32 trilyon dolar) üzerinde.

Sunulacak olan meblağın en sınırlı ve ölçülü yöntem kullanılarak kabul edildiğini paylaşan Kaczynski, tutarı artırmanın mümkün olabileceğini belirterek dikkat çekti.

Haberden edinilen bilgide, savaş sırasında üç milyonu Polonyalı Yahudi de dahil olmak üzere altı milyon Polonyalı’nın öldürüldüğü ve yaklaşık 200 bin sivilin öldüğü yer aldı.

Partinin 2015’te iktidara geldiğinden beri Almanya’ya birkaç kez tazminat çağrılarını tekrarladığı ancak Polonya’nın resmi olarak henüz tazminat talep etmediği vurgulandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu