Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Politico: AB, Türkiye ile Ukrayna Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Türkiye ile Ukrayna’nın AB üyeliğini gündemine taşıyan Amerikan basını, üye kabulü için seçici davranılacağını yazdı. Erdoğan’ın zaferini ilan etmesinin çoğu Avrupalıya fayda sağlayacağı ifade edildi.
Politico: AB, Türkiye ile Ukrayna Arasında Seçim Yapmak Zorunda
HABER GİRİŞ

Gerek jeopolitik konumu, gerekse Putin yönetimine yakınlığıyla Rusya-Ukrayna-Avrupa üçgeninin arasında kalan Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği gündeme geldi. Amerika merkezli Politico gazetesi, AB’ye katılmak isteyen Türkiye ve Ukrayna’nın ekonomik çıkmaz engeline takıldığını kaleme aldı.

AB’nin üst düzey iki bürokratının kaynak gösterildiği yazıda, AB’nin iki ülkeyi birden üyeliğe kabul edemeyeceğine dikkat çekildi.

Buna göre genişlemek isteyen birliğin hem Türkiye’ye hem de Ukrayna’ya kapı aralayamayacağı çünkü ekonomik şartların AB’nin elini üye artırma konusunda sınırlar durumda olduğu belirtildi.

“Piyasa Bunu Kaldıramaz”

AB’nin iki taraf arasında seçim yapma zorunluluğuna sahip olduğu ve bugüne kadar Türkiye’den beklenenlerin hayata geçirilmemesinin zaten kapıları kapadığı söylendi.

Yazıda görüşlerine yer verilen Avrupalı üst düzey bir bürokratın, “Bir noktada Ukrayna’nın ve Batı Balkanlar’ın son genişleme olduğunu açıkça belirtmemiz gerekecek. AB’nin hem Türkiye’yi hem de Ukrayna’yı içine alması düşünülemez. Piyasa bunu kaldıramaz” dediği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan Kazanırsa Avrupa’da Çoğu Kişi Rahat Bir Nefes Alacak

Yazıda, Türkiye’deki seçimlere de atıf yapılarak, ikinci turda cumhurbaşkanlığı yarışını muhalif taraf yerine AB ile ters düşen Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması halinde ise Türkiye’nin AB üyeliğinin reddi için bir gerekçe daha oluşabileceği belirtildi.

Türkiye’de cumhurbaşkanının Erdoğan olması halinde Avrupa’da çoğu kişinin ‘rahat bir nefes alacağı’ ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.