Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar Kıpkırmızı! Borsadaki Düşüş Ne Zaman Bitecek?

Borsa İstanbul, bankalardan aldığı desteği de kaybederken, SASA’daki yüksek hacimli düşüş BIST 100’ü aşağı çekiyor.
Piyasalar Kıpkırmızı! Borsadaki Düşüş Ne Zaman Bitecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da sancılı günler devam ediyor. BIST 100 endeksi (XU100) kritik destekleri de kırıp, aşağı doğru seyrini hızlandırırken, yatırımcıların kayıpları giderek artıyor. Aralık ayını kayıplarla geçiren endeks bugünkü işlemlerde 7.601 ile bu ayın en düşük seviyesini gördü. Son düşüşlerle birlikte haftalık kayıp yüzde 5’i geçti.

Dün Bank of America’nın Türk bankalarına ilişkin olumlu değerlendirmesi sektör hisselerini destekledi. Akbank yüzde 7’den fazla artarken, diğer banka hisselerinde de günlük kazanç yüksek oldu.

Bu sabah bankalar yine pozitif başladı ve hatta tek pozitif ayrışan sektör endeksi oldu. Fakat daha seansın ilk dakikalarından itibaren satışlar bankalarda da derinleşti ve saat 13.20 itibarıyla yüzde 0,20 ekside seyrediyor.

An itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 1,58 düşüşle 7.626 puandan işlem görürken sektör endekslerinden madencilik yüzde 3,34, bilişim yüzde 3,83, finansal kiralama yüzde 4,13, iletişim yüzde 3,09, kimya yüzde 2,41, sigorta yüzde 3,23 ve teknoloji yüzde 2,84 ekside olmak üzere tüm sektör endeksleri düşüş yönünde hareket ediyor.

SASA’daki Yüksek Hacimli Düşüş Endeksi Aşağı Çekiyor

SASA'daki Yüksek Hacimli Düşüş Endeksi Aşağı Çekiyor
Kaynak: GCM Yatırım

Saat 13.45 itibarıyla borsada en çok işlem gören ilk üç şirket Çatalağzı Termik Santral, SASA Polyester ve Türk Hava Yolları olarak sıralanıyor. SASA, endeks içinde ağırlığı en yüksek olan şirketlerden birisi. Dolayısıyla fiyat hareketliliği endeksin tamamına yansıyor.

GCM Yatırım Banner

Şirketin hakim ortağı Erdemoğlu Holding, dün akşam 135 milyon adet pay satışı yaptığını duyurdu. Bunun üzerine hisseler bugün yüzde 8,5 düşerek adeta çakıldı. 3,2 milyar TL işlem hacmine sahip olan SASA’daki hacimli düşüş zaten negatif olan trendin, daha da hızlanmasına yol açtı.

Borsadaki Düşüş Devam Edecek mi?

Başarılı yorumlarıyla tanınan analist Tuncay Turşucu, borsanın genel durumunu ve düşüşün daha ne kadar süreceğini belirten bir değerlendirme yaptı. Endekste 7.800 seviyesinin altında ısrarcı kapanışların olması durumunda satışların bir miktar daha artacağını söyledi. 7.300 desteğine dikkat çeken analist, bu seviyeye kadar gerçekleşebilecek düşüşlerin piyasalar için yıpratıcı olacağını ifade etti.

Borsadaki düşüşün altında yatan sebeplerinden ilkinin mevduat faizlerinin yükselmesi olduğunu belirtti. Bunun sadece borsadaki paranın mevduata kayması olarak yorumlanmaması gerektiğini, kredili pozisyonda olanların maliyetlerinin artmasının da durumu olumsuz etkilediğini aktardı.

Bu gelişmelerin endeksi yavaş yavaş geriye ittiğini, piyasaya taze kaynak girişi olmadığı için de satışların daha hakim olduğunu ifade etti. Bunun yanında herkesin şikayet ettiği konu olan halka arzlara da değinen Turşucu, zaten sınırlı olan kaynak havuzunun halka arzlarla daha da daraldığını sözlerine ekledi.

Piyasaların bu hafta takip edeceği konular arasında asgari ücreti ilk sıraya koyan Turşucu, bunun şirketler için ek bir maliyet unsuru olduğu için takip edileceğini belirtti.

Cuma günü açıklanacak olan Moody’s kredi değerlendirmesinin çok sürpriz olmayacağını ve muhtemelen durağandan pozitife yükselteceğini söyledi. Şu an yatırım yapılamaz seviye olan kredi notumuzun ise değiştirilmeyeceğini düşünüyor.

Bunların yanında bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası (FED) ile yarın açıklanacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararlarının da önemli olduğunu hatırlattı. Dışarıdan gelecek olumsuz bir havanın, yurt içi piyasalarında satışları daha da hızlandırabileceğini sözlerine ekledi.

Tüm bu değerlendirmelerin toplamında, borsaya ciddi bir para girişi olmadığı sürece düşüşlerin devam edeceği mesajını verdi.

Yabancı Yatırımcılar Hangi Hisseleri Alacak?

2024 yılında yabancı yatırımcıların giriş yapmasını bekleyen Turşucu, bu nedenle şu anki düşüşlerde sakin olunması gerektiğini, ve önümüzde pozitif bir dönem olma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Türkiye borsasında yabancıların aslında önemli bir yeri olduğunu fakat 2018 yılından sonra çıkış yapmaya başladıklarını söyleyen analist, bundan sonraki süreçte gelirlerse hangi hisseleri tercih edebileceklerine dair de ipuçları verdi.

Yabancıların büyük montanlı girişler yaptıkları için likiditesi büyük şirketleri seçeceğini, yani BIST 30 hisselerine bakacaklarını aktardı. İlk olarak bankacılık ve holding hisselerini tercih edeceklerini ancak ucuz olanları ayırt edeceklerini dile getirdi.

Bunların yanında otomotiv ve savunma sanayinde de girişlerin olabileceğine dikkat çekti. Şişecam’ın (SISE) ve Aselsan’ın (ASELS) ucuz ve iskontolu olduğunu, Ford Otomotiv’in (FROTO) ve Tofaş’ın (TOASO) uygun yerlerde olduğunu, dolayısıyla bu şirketlerde yoğun girişler olmasını beklediğini ekledi.

Beyaz eşya sektörüne de giriş beklediğini söyleyen Turşucu, Arçelik’in iyi olduğunu fakat Vestel’in daha fazla iskontolu olması sebebiyle bu hisseyi işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.