Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Piyasalar için Kritik Hafta! Gözler Merkez Bankalarında

Küresel piyasalar, ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararlarının açıklanacağı haftaya karışık başladı.
Piyasalar için Kritik Hafta! Gözler Merkez Bankalarında
HABER GİRİŞ

Bu hafta küresel piyasalar için oldukça kritik olacak. ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankaları politika adımlarında atacakları adımları ve faiz kararlarını duyuracaklar. ABD, bir yıldan fazla süredir uyguladığı sıkı para politikası kararları ile tüketici enflasyonunu yüzde 3’e kadar düşürmeyi başardı.

Gelişmiş ülke merkez bankaları enflasyonla mücadele kapsamında hayata geçirilen politikalar nedeniyle küresel bir belirsizlik ve resesyon endişesinin doğmasına sebep oldu. Tüm varlık fiyatları üzerinde etkisi hissedilen faiz kararları ise bu hafta küresel piyasaların odağında olacak.

FED Faiz Kararı Çarşamba Günü Açıklanacak

ABD Merkez Bankası (FED), 26 Temmuz Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Piyasalar 25 baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakıyor.

FED eski başkanlarından Ben Bernanke, geçen hafta yaptığı açıklamada son bir faiz artışı daha yapılmasını beklediğini söyledi. Ekonomide bir yavaşlamanın muhtemel olduğunu ancak durgunluğun hafif olacağını ifade etti.

Faiz kararından ziyade FED Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrası yapacağı sözlü yönlendirmeler yatırımcıların odağında olacak.

GCM Yatırım Banner

Analistler enflasyonda yavaşlama olmasına rağmen işgücü piyasasındaki dirençli duruşun fiyatlamaları zorlaştırdığını fakat diğer yandan da para politikasında alınan kararların etkilerinin gecikmeli de olsa görüleceğini belirtiyor.

Bu hafta ayrıca Perşembe günü Avrupa, Cuma günü ise Japonya merkez bankalarının faiz kararları açıklanacak. Her iki yerde de enflasyonda yavaşlama devam etse de hedef oranların üzerinde seyretmesi, faiz artışlarının devam edeceği beklentisinin sürmesini sağlıyor.

Haftanın genelinde ülkelerin satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) yatırımcılar tarafından izlenecek.

Yurt içinde ise Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 20 Temmuz Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının özetini yayımlayacak.

Aynı gün Hafiye Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı olarak ilk kez gazetecilerin sorularını yanıtlandırarak, enflasyon raporunu sunacak.

Haftaya Başlarken Piyasalarda Son Durum

Merkez bankalarının faiz kararları ve sözlü açıklamalar bu hafta hisse senedi piyasalarına yön verecek. Haftanın ilk işlem gününde Asya piyasalarının genelinde negatif olmak üzere karışık bir seyir izlendi.

Avrupa piyasalarında da temkinli bir tablo izleniyor. Almanya ve İtalya pozitif olurken, İngiltere, Fransa ve İspanya ana borsa endeksleri ekside seyrediyor. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi ise 6.724 puanla tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Şirketlerin bilançoları da yatırımcıların radarında olacak bir diğer önemli konu olacak.

Faiz kararlarından en çok etkilenecek olan finansal enstrümanlardan bir diğeri ise değerli metal olan altın.

Altının ons fiyatı, bu sabah 1963 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta 1987 dolarla iki ayın zirvesini gören ons altın, ABD’de işsizlik maaş başvurularının beklentilerin altında gelmesiyle geriledi.

Haftayı 1969 dolardan kapatan altın, özellikle FED’den gelecek açıklamalarla yön bulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.