Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pinterest ve Zoom Arzları için Uygun Zemin Hazır, Piyasa Ticaret Bekliyor!

ABD piyasalarında ticarete katılacak Zoom ve Pinterest hisse senetlerine dair gelişmeler ve Zoom'un dikkat çekici gelir beklentileri.
Pinterest ve Zoom Arzları için Uygun Zemin Hazır, Piyasa Ticaret Bekliyor!
HABER GİRİŞ

Bir teknoloji şirketi olan ve tek boynuzlu at anılan Pinterest, Perşembe günü piyasaya sürülecek ve Lyft Inc.’in ilk çıkışının ardından dikiz aynasında olduğunu umarak kendisini halka açık piyasalara çıkaracak.

Halka arz için 2019 bannerında en çok beklenenlerden biri olan çevrimiçi resim panosu Pinterest Inc., Çarşamba akşamı hisselerini fiyatlandıracak. Konuya aşina olan insanlar, teklif edilen fiyat aralığının üzerinde bir fiyatın gelebileceğini söylüyor.

Yine de, daha az bilinen bir video konferans şirketi Zoom Video Communications Inc. tarafından değerlenerek, Çarşamba günü hisse senedinin fiyatını yükseltecek.

Her ikisi de Perşembe günü işlem görmeye başlayacak ve çoğu şirket için sıcak ve misafirperver bir halka arz piyasasına girecek. Hisse senetlerini zorlayan yatırımcılarla birlikte işlemler başlayacak. Zoom, bankacıların Salı günü halka arz için fiyat aralığını yükseltmesi kaynaklı yüksek talep görüyor.

Giriş İçin Uygun Zemin

Hisse Senedi Sürümü için Şartlar MüsaitDaha geniş borsa endeksleri 2019’da yükselişe geçmiş, düşük volatilite ile birlikte yeni meseleler için ideal bir zemin oluşturuyor ve birçok analist bu yıl halka arzlar için toplanan para miktarının en iyilerinden performanslardan biri olmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Ancak Mart ayının sonunda, yılların en yüksek profilli teklifinde halka açılan Lyft, piyasaya sürüldüğü zaman ilk çıkışından sonra tökezledi. Hisselerini orjinal değerinin üstünde fiyatlandırdı ve stokları ilk gün %8.7 artmıştı ancak istikrar kaybedilmişti.

Ancak o zamandan bu yana, hisse senedinin çift haneli yüzdelik oranlarla düştüğü iki ayrı gün de dahil olmak üzere geniş düşüşler geçirdi ve şirkete olan kısa satış ilgisinin yüksek olduğu söylentileri arasında dikkat çeken bir grafiklenme sundu. Şimdi halka arz fiyatının yaklaşık %22 oranında altında işlem görüyor.

En Büyük Arz Kanıt Mahiyetinde

Uber Arzı Kanıt NiteliğindePinterest ve Zoom ticaretinin, halka arz pazarının yüksek hedeflerine ve  en büyük halka arzlardan biri olan Uber Technologies Inc. için nasıl önemli bir test olacağı kanıtlandı. Lyft’in hisseleri güçlenmeye başladıktan sonra, Uber’in önceki bazı beklentilerin altında bir değerleme hedeflediği yorumlanmıştı.

Pinterest, tüketiciler ve tanınmış bir girişim sermayesi tarafından Haziran 2017’de 12 milyar dolardan fazla bir değere sahip olarak tanınmakta. Başlangıç aralığının ortasında, Pinterest tamamen seyreltilmiş bir şekilde 10.6 milyar dolar değerinde olacak.

Bu arada, yakın zamanda karlı olan ve birçok Silikon Vadisi yöneticisinin sevdiği girişim destekli bir bulut video konferans hizmeti olan Zoom, Ocak 2017’deki en son özel finansman turunda 1 milyar dolar olarak değerlenmişti. Zoom’un tam ortasında değerleme yaklaşık 10 milyar dolar olacak.

Zoom Daha Yüksek Fiyattan Sürülebilir

Zoom Pinterest'ten Daha Yüksek Bir Fiyat ile Giriş YapabilirHer iki şirketin de hisselerini nasıl fiyatlandırdığına bağlı olarak Zoom, Pinterest’ten daha yüksek bir değere sahip olabilir ve bu da şaşırtıcı bir eğilim olabilir. Zoom potansiyel yatırımcıları büyük gelir, hızlı büyüme ve kar kombinasyonunlarıyla etkiledi. Bu arada Pinterest, Lyft’in piyasaya çıkışının ardından değerleme konusunda muhafazakar bir yol aldı.

Yatırımcıların yeni arz şirketlerinden hisse senedi satın alma konusundaki isteklilikleri, halka arz piyasasının güçlü bir temele sahip olduğu şeklinde yorumlanıyor ve buna rölatif hisse senedi piyasasına destekçi bir katkı sağlıyor.

Zoom’u düşünen yatırımcılar, piyasa değerinin son zamanlarda özel bağış toplama turlarından keskin bir şekilde arttığını kabul ettiklerini, ancak güçlü büyümelerinde hala aşırı cazip geldiğini söylüyorlar.

2021 Geliri 1 Milyar $ Olabilir

Zoom'un Geleceği Parlak GörünüyorAlım yapmayı düşünen Driehaus Capital Management’ın portföy yöneticisi Jeff James, “Değerleme kesinlikle çok fazla, ancak işlem fiyatları da cazip çünkü büyüme çok yüksek.” dedi.

Gelecek birkaç yıl içinde Zoom için potansiyel gelirleri hesapladığını ve büyümede bir miktar yavaşlama olduğunu varsayarak, 2021 Ocak ayında sona erecek mali yılda gelirin 1 milyar doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Ocak 2017’de sona eren mali yılında, Zoom yaklaşık 61 milyon dolar gelir bildirdi. Bir yıl sonra, bu rakam 150 milyon dolardan fazlaydı, daha sonra da Ocak 2019’da sona eren yılda tekrar ikiye katlandı. Bu karlılık, kamu piyasalarına hızlı bir şekilde giren ve yeni teknoloji şirketleri arasında nadir olduğu görülüyor.

Pinterest Büyümesi Geride Kalmaz

Pinterest Büyümesinin Geride Kalmayacağı DüşünülüyorPinterest de hızlı bir klipte büyüyor. Henüz ciddi karlı olmasa da, yıllık kayıpları daralmakta. 2018 için geliri, bir önceki yıla göre yükseldi. Şirketin net zararı 2017’de 130 milyon dolardan 2018’de 63 milyon dolara geriledi. Bazı banka analistlerinin 2019’da gelirlerinin %30 ila %35 artacağını tahmin ettikleri dikkat çekti.

Potansiyel yatırımcılar arasındaki endişelerden biri, 2017 yılında halka açılan Snap Inc.’nin gelecekteki yatırımcılardan biri olan Pinterest yöneticileri, reklamcılık modelinin ne kadar benzersiz olduğu ve kullanıcılarının potansiyel olarak alım yapmak için nasıl motive oldukları olabilir.

Arz Fiyatlarının %12 Üzerinde Performans

Arz Edilen Hisseler %12 DeğerlendiGeçtiğimiz ay, Pinterest yeni sorunlar için sıcak bir pazara girmeyi amaçladığı için halka arz zamanlamasını hızlandırmıştı.

2019’daki heyecan, Lyft’ten biraz sonra gerildi. Yine de, halka arzlar bu yıl iyi performans göstermekte. Genel olarak 2019’da halka açılan şirketler, Dealogic’e göre halka arz fiyatlarına kıyasla %12 arttı. 

2019’da çıkışlarını yapan teknoloji ve internet şirketleri daha da iyi durumda (Pazartesi gününün kapanışına kadar ortalama %34 artış.) teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşiği’nin kabaca %20 artışı geride bırakıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın