Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pimco’dan Küresel Ekonomi için Daha Sert İniş Uyarısı

Pacific Investment Management Co. Baş Yatırım Sorumlusu Daniel Ivascyn, yüksek faiz oranlarına atıfta bulundu ve yatırımcıları uyardı.
Pimco’dan Küresel Ekonomi için Daha Sert İniş Uyarısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük aktif tahvil fonu yöneticisi Pimco’nun baş yatırım yetkilisi Daniel Ivascyn, piyasaların merkez bankalarının ABD ve Avrupa’daki enflasyonla mücadele ederken bir durgunluktan kaçma becerileri konusunda fazla iyimser olduğunu söyledi.

Ivascyn, üst düzey merkez bankası şefleri faiz artırımı kampanyalarına devam etmeye hazırlanırken, diğer yatırımcıların daha sert bir inişe hazır olması gerektiğini belirtti.

Pimco yöneticisi, “İnsanlar ne kadar sıkılaştırma yapmak için motive olurlarsa, bu gecikmeler etrafındaki belirsizlik ve daha aşırı ekonomik görünümlere yönelik risk o kadar artar” diye konuştu. Geçmişte oranlar yükseldiğinde, etkinin hissedilmesi için beş veya altı çeyreklik bir gecikmenin olağan olduğunu belirtti.

Piyasanın, merkez bankası kararlarının kalitesine ve olumlu sonuçlar üretme yeteneklerine hâlâ fazla güvenebileceğini söyleyen Ivascyn, Merkez bankalarının getiri eğrilerinin ima ettiği kadar hızlı bir şekilde politika faizlerini düşürme kabiliyeti konusunda piyasanın biraz fazla iyimser olduğunu düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

ABD Federal Rezervi, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası, enflasyon hızlanırken tepki vermekte çok yavaş oldukları yönündeki eleştirilerin ardından faiz oranlarını hızla artırıyor.

GCM Yatırım Banner

Ivascyn meşru bir enflasyon sorunu olduğunu belirterek, fiyat artış hızı yüzde 2 hedeflerinin üzerinde olduğu sürece, ekonomi zayıflıyor olsa bile merkez bankalarının politika indirimine gitmesinin daha zor olacağını savundu.

Pimco, ABD ekonomisi için en olası sonucun “yumuşak iniş” olduğunu düşünürken, Ivascyn grubun bir durgunluk durumunda piyasanın en savunmasız olacağı alanlarından kaçındığını söyledi.

Ivascyn, bu döngünün öncekilerden farklı olabileceği konusunda uyardı. Merkez bankalarının fiyatların yükselmesi korkusuyla destek sağlamaya daha az istekli olabileceklerini, özel piyasalara bu kadar çok riskin aktarılmış olmasının kredi değerlemelerindeki bozulmayı yavaşlatacağını ancak engellemeyeceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.