Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PIMCO’dan Altın Yatırımcılarını İlgilendiren Açıklama: Uzun Vade Vurgusu

Yatırım yöneticisi PIMCO’dan Greg Sharenow, altının halihazırda pahalı olduğunu ancak uzun vadede cazip göründüğünü söyledi.
PIMCO’dan Altın Yatırımcılarını İlgilendiren Açıklama: Uzun Vade Vurgusu
Son Güncelleme: 
Yorum

Güvenli liman olarak görülen altın, yatırımcıların ilgi odağında olmaya devam ediyor. Yeni yıla yükselişle başlayan altın, son günlerde kayıplarını artırdı ve bundan sonra nasıl bir fiyat hareketi yaşanacağı merak konusu.

PIMCO’dan Greg Sharenow, fiyatlardaki son düşüşe rağmen altının hala pahalı göründüğünü ve hatta uzun vadeli çekiciliği devam etse de daha fazla kayıplara tanık olabileceğini söyledi. Sharenow, devam eden enflasyonun Federal Rezerv’in faiz oranlarını anlamlı bir şekilde düşürmesini zorlaştıracağına dikkat çekti.

Altının enflasyona bağlı devlet tahvillerine veya TIP’lere karşı aşırı değerli olduğunu belirten Sharenow, bunların şu an için çok varlıklı portföylerde daha iyi değerlendiğini söyledi. Sharenow, gerçek tahvil getirilerinin muhtemelen daha uzun süre yüksek kalacağını kaydetti.

Ons altın günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yönetici, merkez bankaları dolar varlıklarından uzaklaşarak portföylerini çeşitlendirmeye çalışırken altının uzun vadeli görünümünün iyimser göründüğüne inanıyor. Sharenow konuyla ilgili, “Altının emniyeti ve güvenliği şu anda onlar için yüksek geçerliliğe sahip. Dolar rezervlerini sorgulayan birçok ülke var.” açıklamasını yaptı.

Ons altın geçen yılın Kasım ayından bu yana kazançlarını artırarak ilerledi. Fiyat Mayıs ayında 2078 dolara kadar çıktı. Ons altın yazım itibarıyla 1947 dolar seviyesinden işlem görüyor. Federal Rezerv’in yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla gerçekleştirdiği faiz artırımları, güvenli liman üzerinde kayıpları beraberinde getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%