Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Philadelphia Fed İmalat Endeksinde Ağustos Sürprizi!

Philadelphia Fed imalat endeksi beklenenin aksi bir okuma sergiledi. Yükselişe rağmen firmaların düşüş beklediği bildirildi. İşte detaylar;
Philadelphia Fed İmalat Endeksinde Ağustos Sürprizi!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Federal Reserve Bank (Fed) Philadelphia imalat endeksi, Ağustos’ta pozitif yönde şaşırttı.

Endeks, üst üste iki ay negatif okuma sergiledikten sonra eksi 5’lik piyasa beklentilerinin aksine pozitif bölgeye çıktı. 4 ayın yükseğine ulaşan Philadelphia Fed imalat endeksi, Temmuz’daki eksi 12,3’ten Ağustos ayında 6,2 seviyesinde gerçekleşerek beklentilerin üzerinde bir tablo sergiledi.

Genel faaliyet endeksinin pozitife döndüğü fakat yine de düşük olduğu izlenirken, yeni siparişler endeksinin yükselmesine rağmen negatifte kaldığı görüldü. İstihdam endeksi artarken, fiyat endekslerinin düştüğü yine de yüksek seviyede olduğu belirtildi.

Mevcut faaliyet için yayılma endeksi, iki ardışık negatif okumanın ardından Ağustos ayında pozitif bölgeye döndü ve 19 puan artarak 6,2’ye yükseldi.

Mevcut yeni siparişler endeksi, üst üste üçüncü ayında negatif bölgede kaldı. Düşüş hızını 20 puan artırmasına rağmen eksi 5,1 ile siparişlerin hala düşük seviyede olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ödenen ve alınan fiyatlara ilişkin endeksler artış göstermeye devam etse de ardışık 4 ay düşüş yaşadı. Ödenen fiyatlar yayılım endeksi 9 puan azalarak 43,6 ile Aralık 2020’den bu yana en düşük değerde oldu.

Ağustos imalat sektörüne genel bakış anketine göre gelecek endekslerinde hafif bir artışın yaşandığı belirtildi.

Firmaların yüzde 29’u önümüzdeki altı ay içinde faaliyette düşüş beklerken, yüzde 18’lik kısmının artış beklediği söylendi. Yüzde 46’lık kısmının ise değişiklik beklemediği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.