Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Philadelphia FED İmalat Endeksi Sektörde Daralmaya İşaret Etti

Ekim ayına ilişkin Philadelphia FED İmalat Endeksi verileri açıklanırken sonuçlar sektörde daralmanın devam ettiğine işaret etti. Detaylar haberde;
Philadelphia FED İmalat Endeksi Sektörde Daralmaya İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (FED) Philadelphia şubesi, Ekim 2023 dönemine ilişkin imalat endeksi verilerini açıkladı. Endeks, bu dönemde eksi 9 ile piyasa beklentilerinin altında kaldı.

FED Philadelphia tarafından yapılan anket sonuçlarına göre endeks, Ekim’de geçen aya kıyasla 5 puan artış gösterdi.

Piyasa beklentileri, endeksin bu dönemde eksi 6,4 değerini alması yönündeydi. Dolayısıyla beklentiler karşılanmamış oldu.

Endeks Son 17 Ayın 15’inde Negatif Değer Aldı

Endeks, Eylül ayında eksi 13,5 seviyesinde gerçekleşmesine ve Ekim’de yükseliş kaydetmesine rağmen son 17 ayın 15’inde negatif değer alarak imalat sektöründeki daralmanın devam ettiğini ortaya koydu.

Yeni sipariş endeksi, aynı dönemde 15 puan yükselişle 4,4 seviyesine çıkarken, sevkiyat endeksi eksi 3,2’den 10,8 seviyesine yükseliş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

İstihdam endeksi ise Ekim 2023’te eksi 5,7’den 4‘e çıktı ve böylece Şubat 2023 döneminden bu yana ilk kez pozitif değer işaretledi.

Önümüzdeki 6 Ay için Büyüme Beklentisi

Ekim İmalat Sektörüne Genel Bakış Anketi’ne verilen yanıtlar , bu ay bölgesel imalat koşullarının karışık olduğuna işaret etti. Mevcut faaliyet göstergesi negatif kalırken, yeni siparişler ve sevkiyat endeksleri pozitifti.

Firmalar çoğunlukla istikrarlı istihdama işaret etti ve mevcut fiyat endeksleri dengeli bir şekilde fiyatlarda artışlar olduğunu göstermeye devam etti.

Anketin gelecekteki faaliyetlere ilişkin geniş kapsamlı göstergeleri azaldı ancak katılımcıların önümüzdeki altı ay içinde büyüme beklediklerini göstermeye devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.