Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pfizer’ın Kârı Covid İlacı Satışlarıyla Yüzde 78 Arttı!

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden biri olan Pfizer, yılın ilk çeyreğinde rekor kazanç rakamları açıkladı. İşte detaylar;
Pfizer’ın Kârı Covid İlacı Satışlarıyla Yüzde 78 Arttı!
HABER GİRİŞ

Amerikan İlaç şirketi Pfizer, yılın ikinci çeyrek kazanç bilançosunu yayımladı. Söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre geliri yüzde 47’lik artışla 27,7 milyar dolara yükseldi. Aynı dönem baz alındığında net kârı ise yüzde 78 oranında artarak 9,9 milyar dolar oldu.

Bu kârının Covid-19 aşısı ve antiviral tedavisi Paxlovid’in satışlarından kaynaklandığını belirtti. Şirket ikinci çeyrekte Covid aşısından 8,8 milyar dolar, Paxlovid satışlarından ise 8,1 milyar dolar gelir elde etti.

Aşı için 32 milyar dolarlık satış hedefinin devam ettiğini, Paxlovid’te ise 22 milyar dolar gelir elde etmeyi beklediğini açıkladı.

Pfizer, 98 milyar ile 102 milyar dolarlık  kazanç rehberliğini yeniden onayladı. Bu yıl hisse başına 6,30 ile 6, 45 dolarlık kazanç beklediğini belirtti. Kazanç rehberliğinin alt sınırını 5 sent artırdı.

En Büyük Üç Aylık Satış Miktarını Kaydettik

Pfizer ilaç şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Albert Bourla, yayımlanan raporla ilgili değerlendirmede bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bu çeyrekte, hastalara ve hissedarlara değer katma stratejilerinde önemli ilerlemeler kaydettiklerini söyledi. Aynı zamanda dünyanın daha geniş ihtiyaçlarına öncelik verme taahhüdünü aktardı.

Bourla, “İkinci çeyrekte biz tarihimizdeki en büyük üç aylık satış miktarını kaydettik” dedi. Mevcut ve gelecekteki tüm patentli ilaçlarıyla aşıları 1,2 milyar kişiye ulaştırmak için bir girişim başlattıklarını ifade etti.

Daha sağlıklı ve daha adil bir dünyayı desteklemek için bu girişimleri başlatırken bile, hissedarlarının adına güçlü finansal uygulamalara eşit derecede bağlı olduklarına değindi.

Finans Direktörü ve Genel Müdür Yardımcısı David Denton ise şunları kaydetti:

“Güçlü operasyonel gelir ve birden fazla kaynak nedeniyle gerçekleşen kazanç artışıyla COVID-19 bayilerimiz, ihtiyaç duyan hastalara hizmet vermeye devam ederken ayrıca bizi üç aylık satışlarda tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıyor. Sermayemiz için yüksek değerli kullanımlara öncelik vermeye devam ediyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.