Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peugeot, 3008 SUV Üzerine Tek Kullanımlık Macera Ekledi!

Peugeot, AWD olmadan arazi koşullarına karşı koyabilecek bir 3008 SUV yapıyı gösterdi.
Peugeot, 3008 SUV Üzerine Tek Kullanımlık Macera Ekledi!
HABER GİRİŞ

MPV’lerini anında SUV dünyasına uyarlayarak kendisi adına çok iyi bir iş çıkartan Peugeot, 3008 ile iyi bir grafik çizmişti. 2017 yılında incelemesini yaptığımız SUV model, “denenmeyeni denemek” maksatlı tek seferlik bir özel seri üretti. AWD olmadan araziye yatkınlığın ölçüleceği projeyi Fransız markanın İngiltere birimi ortaya çıkarmış.

PSA çatısı altındaki Peugeot, araçlarında dış tasarım sıcaklığını fazlasıyla hissettirirken, kokpitindeki dijital çılgınlık seviyesini de çoğu sınıf markasında henüz rastlamadık. Mekanik düzene karşı çıkarcasına serilerini ele alan Peugeot, alınabilecek SUV araç kategorisinde hızlı sollamalara çıktı. Tek seferlik yapılan bu araç projesinde bakalım ne gibi değişimlere gidilmiş.

Tam olarak arazi aracı olmayan 3008’e off road ruhunu yakalayacağı bir deney yapılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Vietnam’daki ikonik Ho Chi Minh parkurunda denenen 3008 SUV’un mücadelesi için ilgi çekecek eklemelerde bulunulmuş. 4×4 olmadan markanın patentli Advanced Grip Control sisteminin de ne kadar işe yaradığına bakılmış. Bu anti patinaj sistemi karda, çamurda ve kumda gidişler üzerine yapılan ve orta konsoldaki bir düğme ile aktif edilen çekiş teknolojisidir.

Temel anlatımda Advanced Grip Control’ü kum moduna alalım. Sistem aracı ileri taşımak ve gömülme riskini yaşatmadan, patinaja en az izin verecek şekilde kendini ayarlar. Yani 3008, zemin koşullarına göre yardımcı güvenlik ekipmanıyla anlık strateji belirler. İngiliz ekibin de biraz modifiyeyle süslediği araçla,  olumsuz yol koşullarında sadece bu sistemle ne yapacağını görmek istenmiş.

Aracın karizmatik dış görümünde, daha havalı gösterecek aksesuar taşıması gerçekleştirmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Off road donanım dendiğinde ilk akla gelen yükseltme, amortisör değiştirme gibi ekstralar yok. Onun yerine lastik ölçüleriyle oynanmış. 17 inç çelik jant seti üzerine Cooper AT3 arazi lastikleri takılmış.

GCM Yatırım Banner

Yüklemelerin devamında ön kızak plakası, Rival alüminyum tavan rafı ve karanlık ortamlarda rahat ettirecek bir takım LED aydınlatmalara yer verilmiş. Peugeot’un 3008 testlerini denerken, gittiğiniz arazi koşullarında kalacağınızı düşünmüş. O yüzden ARB Simpson tavan çadırını da üst kısma sabitlemiş. Profilde olan ve aracı tek seferlik olduğunu anlatan kaplama yapılmış.

Arazi sistemi olamadan arazi aracı gibi davranan 3008, 1.6L PureTech GT üzerine yapılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Prototip altında sağlam güç üreten bir hibrit motor sistemi mevcut. Arka aksa monteli bir elektrik motorundan da güç alan 3008, benzin motoruyla birleştiğinde 300 beygirlik bir ps elde ediyor.

Araç hakkında konuşan Peugeot İngiltere Genel Müdürü David Peel, “Bu bir defalık model, en çok satan SUV’umuzun pratikliğini ve arazi kabiliyetini örneklemektedir. Göreceli olarak küçük değişikliklerle 3008, Gelişmiş Kavrama Kontrolü teknolojisinin etkinliğini kanıtlayan ve gerçek dış mekan potansiyelini kanıtlayan zorlu bir arazide mücadele etti.” dedi.

Sonradan bir versiyon olarak müşterilere sunulması zor gözüken 3008 SUV’un özel versiyonu, tanıtım ve yetenekleri sunmada başarıya imza atmış. Gösterilmek istenen, Advanced Grip Control teknolojisiyle AWD olmayan bir aracı zor koşullarda ne kadar ilerletilebileceği! Anlatılanlara göre de Ho Chi Minh parkurundaki off road show, başarıyla sonuçlanmış. Araç hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın