Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Talep Korkusu! Fiyatlar Yön Değiştirdi

Gün içinde açıklanan Çin ihracat verilerinin beklenti altı kalması ve Avrupa’daki zayıf ekonomik veriler petrolde yönün değişmesine ortam hazırladı. İşte detaylar;
Petrolde Talep Korkusu! Fiyatlar Yön Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Ekim’de Orta Doğu’da İsrail – Filistin arasındaki krizle 90 doların üstüne kadar çıkan Brent petrol, dünya devlerinden gelen verilerle birlikte yönünü aşağı çevirdi. Çin’den gelen beklenti altı ticaret verileri, ülkedeki durgun talebe yönelik endişeleri yükseltti ve petrol fiyatları da düşüşe geçti.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın 2023 sonuna kadar arz kesintilerini sürdüreceğini duyurmasıyla 6 Kasım’da 85 dolardan 86 dolara doğru bir yükseliş görülmüştü.

Çin’de dolar cinsinden ihracatın Ekim’de geçen yıla göre yüzde 6,4 oranında düşmesi, petrolün yön değiştirmesinde etkili oldu. Piyasalar, söz konusu dönemde ihracatın yüzde 3,3 gerileyeceğini düşünüyordu.

Orta Doğu’daki savaşın petrol arzını tehdit etmeyeceği beklentisi hala devam ediyor. Fakat Çin ve Avrupa’daki zayıf ekonomik veriler, ekonomik büyümenin petrol talebinde baskı yaratacağı korkusunu yükseltti.

Petrolde Talep Korkusu! Fiyatlar Yön DeğiştirdiKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

28 Eylül’de 96,4 dolar, 20 Ekim’de ise 94 doları gören Brent petrol, dünyanın en büyük ekonomilerinden gelen verileriyle yüzde 2,1 değer kaybetti ve 83,3 dolara kadar geriledi. Ham petrol ise yüzde 1,8 düşüşle 79,2 dolar seviyesinde.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında güçlü duruşu da petrol fiyatlarının düşmesine ortam hazırladı. ABD dolar endeksi yüzde 0,3 artışla 105,607 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.