Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Ekim Ayındaki Dış Ticareti Beklentileri Altüst Etti

Çin’in Ekim ayı ihracat ve ithalat verileri açıklandı. İthalat beklenti üstü artarken, ihracat tahminlerin üzerinde düştü. Detaylar geliyor...
Çin’in Ekim Ayındaki Dış Ticareti Beklentileri Altüst Etti
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, Ekim ayında ihracatta beklenenden daha kötü bir düşüş bildirirken, ithalat bir yıl öncesine göre şaşırtıcı bir şekilde arttı. Çin gümrük idaresi, dolar cinsinden ihracatın Ekim ayında bir yıl öncesine göre yüzde 6,4 oranında düştüğünü bildirdi. Piyasa beklentisi yüzde 3,3 seviyesinde düşüş olacağı yönündeydi.

İthalat ise Ekim ayında dolar bazında bir yıl öncesine göre yüzde 3 arttı ve yüzde 4,8′lik düşüş tahmini ile çelişti. Çin’in ABD’den ithalatı Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 3,7 oranında düşüş kaydetti. Analiz, Çin’in Avrupa Birliği’nden ithalatının yüzde 5′ten fazla arttığını, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nden ithalatının ise yüzde 10,2 arttığını gösterdi.

Genel olarak Çin’in ihracatı, Mayıs ayından itibaren bu yıl her ay yıllık bazda düştü. İthalata ilişkin yıllık bazda son olumlu baskı geçen yılın Eylül ayında yaşandı. Çin’in Güneydoğu Asya ve Avrupa Birliği’ne ihracatı Ekim ayında çift haneli düşüş gösterirken, ABD’ye ihracat yüzde 8′den fazla azaldı.

Ürün bazında Çin’in ham petrol ithalatı hem hacim hem de değer açısından arttı. Ayakkabı ve oyuncak ihracatı düşerken, akıllı telefon ve ev aletleri ihracatı arttı. Çin’in otomobil ihracatı Ekim ayında çift haneli rakamlarla artmaya devam etti, ancak bu oran önceki aylara kıyasla yavaşladı.

Çin bu yılın üçüncü çeyreğinde gayri safi yurt içi hasılada yüzde 4,9 büyüme bildirdi. Bu, beklentileri aştı ve Çin’in bu yılki yaklaşık yüzde 5′lik resmi büyüme hedefine doğru ilerlemesini sağladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.