Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Kabusa Adım Adım: Fiyatlar Savaşla Birlikte Yükseliyor

Orta Doğu’da meydana gelen savaş, küresel çapta emtialara yönelik beklentilerin değişmesine neden oldu. Petrol fiyatları yükselirken analistler 3 senaryoya dikkat çekiyor.
Petrolde Kabusa Adım Adım: Fiyatlar Savaşla Birlikte Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın gündemine bir anda oturan ve sürpriz olarak yorumlanan Hamas – İsrail arasındaki savaş petrol fiyatlarını harekete geçirdi. Orta Doğu’da gerilim her geçen gün artarken Brent petroldeki artış da hız kesmeden devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 2,2 artışla 92 dolara kadar yükseldi.

Küresel piyasalar, Hamas – İsrail arasındaki savaşla sarsıldı. Uzmanlar ilk günlerde savaşın piyasalara etkisinin sınırlı kalacağını söylerken Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Lübnan ve İran gibi ülkelerin sürece bir şekilde dahil olmasıyla tansiyon beklenmedik seviyelere çıktı. İsrail’in sivil halka yönelik saldırıları, Gazze Şeridi’ndeki El-Mamedani ve El-Ehli Baptist Hastanesi’ne hava saldırısı düzenlemesiyle farklı bir boyuta çıktı.

İsrail – Hamas savaşının farklı cephelere yayılması ve savaşa fiili olarak ABD ve İran gibi ülkelerin katılmasının, savaşın boyutunu tahmin edilemeyecek seviyelere çıkarabileceği düşünülüyor.

Petrolde Kabusa Adım Adım: Fiyatlar Savaşla Birlikte YükseliyorKaynak: Paratic Piyasalar

7 Ekim tarihinde, küresel gündeme bir anda oturan İsrail – Hamas arasındaki savaş, emtia fiyatları üzerinde etkisini gösterdi. İlk günlerde savaşın bölgesel çapta sınırlı kalacağı beklentisiyle piyasalarda ciddi bir beklenti görülmemişti. Fakat devam eden süreçte dünya devlerinin açıklamalarıyla ve tehditleriyle sürece dahil olması, piyasalardaki gidişatı değiştirdi.

GCM Yatırım Banner

Brent petrol, sert yükselişine 12 Ekim’de 85 dolardan başladı. Son günlerde Orta Doğu’daki tansiyonun ciddi şekilde yükselmesi, Brent petrolün varil fiyatının 90 doların üstüne çıkmasına neden oldu. Haber yazım itibarıyla Brent petrol yüzde 2,2 artışla 92 dolardan işlem görüyor. Haftalık artış ise yüzde 5,2 seviyesinde.

Üç Farklı Senaryo Masada

Bloomberg Economics, üç farklı savaş senaryosunun emtialar, enflasyon ve piyasalar üzerindeki etkisini değerlendirdirdi. Analistler, en kötü tablonun İran ve İsrail’in doğrudan çatışmaya girmesiyle başlayacağına işaret ediyor.

Söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde petrol fiyatlarının varil başına 150 dolara yükselebileceği ve küresel ekonomiden yüzde 1,7 küçülmeyle 1 trilyon dolar silinebileceği ifade ediliyor.

Çatışmaların Lübnan ve Suriye’ye sıçramasına yönelik senaryoda ekonomistler petrolde 8 dolarlık bir yükseliş olabileceğini öngörüyor. Gazze’ye kara operasyonu gerçekleşmesi ve bunun bölgesel bir çatışma olarak sınırlı kalması durumunda ise petrolün varil başın 4 dolar yükseleceği tahmin ediliyor.

İsrail ordusunun Birleşmiş Milletler’den personelini Kuzey Gazze’den çekmesini istemesi, İsrail’in kara operasyonu başlatacağına dair sinyaller verdi.

Ayrıca Hamas saldırılarının İran tarafından organize edildiği veya yürütüldüğü iddiası soruşturulmaya devam ediliyor. ABD, Katar ile Birlikte esir takası anlaşması çerçevesinde İran’ın erişimine açılan 6 milyar dolarlık petrol gelirini yeniden dondurma kararı aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.