Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Yılın En Yükseğinde: Analistler 100 Dolar Hedefi Verdi

Petrol fiyatları bu yılın en yüksek seviyesinde dolaşırken, analistler 2024’ten önce üç haneli rakamların görülebileceğini belirtti.
Petrol Yılın En Yükseğinde: Analistler 100 Dolar Hedefi Verdi
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları bu hafta yılın en yüksek seviyesine tırmandı ve brent petrolün varil fiyatı 94 dolara kadar çıktı. Bazı analistler fiyatların yıl sonundan önce bu dönüm noktasına ulaşabileceğine inanıyor.

Brent petrol yazım itibarıyla 94 dolar seviyesinden işlem görürken, ham petrolde de 90 dolar görüldü. Fiyatlar art arda üçüncü haftasını pozitif kapatmaya hazırlanıyor.

Fiyatlardaki yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya’nın küresel stokları azaltma ve petrol üretimi kesintilerini yıl sonuna kadar uzatma yönünde harekete geçmesinin ardından arzın kısılacağına dair artan beklentilerin ortaya çıktığı bir dönemde geldi.

Brent petrol günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

OPEC lideri Suudi Arabistan, 5 Eylül’de günlük 1 milyon varillik üretim kesintisini yıl sonuna kadar uzatacağını açıklarken, OPEC lideri olmayan Rusya, yıl sonuna kadar petrol ihracatını günde 300.000 varil azaltma sözü verdi.

Bank of America’daki analistler, artık petrol fiyatlarının yakında üç haneli rakamların üzerine çıkabileceğine inandıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Francisco Blanch liderliğindeki analistler ise araştırma notunda, “OPEC+’nın Asya’daki olumlu talep ortamına rağmen yıl sonuna kadar devam eden arz kesintilerini sürdürmesi halinde, brent fiyatlarının 2024 öncesinde varil başına 100 doların üzerine çıkabileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Petrol komisyoncusu PVM’den Tamas Varga, Suudi Arabistan ve Rusya’daki üretim kısıtlamalarını, yaklaşmakta olan rafineri bakımını, Avrupa’daki yapısal dizel kıtlığını ve mevcut sıkılaştırma döngüsünün yakında devam edeceğine dair artan fikir birliğini gerekçe göstererek 100 dolar hedefinin makul olduğunu belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı, bu hafta Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kısıtlamalarının muhtemelen dördüncü çeyrekte önemli bir pazar açığına yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.

JPMorgan’ın küresel enerji stratejisi başkanı ve EMEA petrol ve gaz hisse senedi araştırma başkanı Christyan Malek, petrol fiyatının kısa vadede muhtemelen 80 ila 100 dolar aralığında, uzun vadede ise 80 dolar civarında işlem göreceğine inandığını söyledi.

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen ise diğerlerinden farklı bir tahmine sahip. Hansen ham petrol sektörünün yakın vadede giderek daha fazla aşırı alıma maruz kaldığını ve geri çekilmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın