Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol, Suudi Arabistan ve ABD’deki Gelişmelerin Ardından Toparlanıyor

Suudi Arabistan enerji bakanının açıklamaları ve ABD’de stokların azalması, petrol fiyatlarında itici güç oluyor. Son durum haberde...
Petrol, Suudi Arabistan ve ABD’deki Gelişmelerin Ardından Toparlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol fiyatları, ABD stoklarının ve yakıt arzının sıkılaştığını gösteren verilerin ve Suudi Arabistan Petrol Bakanının spekülatörlere yaptığı uyarının ardından günlük kazancını artırıyor. Suudi Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, dün yaptığı açıklamada, OPEC+’nın daha fazla üretim kesintisi yapma olasılığına dikkat çekti.

Bu gelişmelerin ardından brent petrol yüzde 1’den fazla artışla 78 dolara yükselirken, ham petrol 74 dolara kadar çıktı. Bazı yatırımcılar Suudi bakanın açıklamalarını, OPEC+ olarak da bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya dahil müttefiklerinin 4 Haziran’daki bir toplantıda daha fazla üretim kısıntısını değerlendirebileceklerinin bir işareti olarak aldı.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

OANDA piyasa analisti Craig Erlam, “Petrol fiyatları Suudi Arabistan’dan gelen son açığa satış uyarısıyla desteklenerek yükseliyor” açıklamasında bulundu. ABD ham petrol ve yakıt stoklarının keskin bir şekilde düştüğünü gösteren endüstri verileri de petrol fiyatlarındaki artışta önemli rol oynuyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) rakamlarına göre ham petrol stokları geçen hafta yaklaşık 6,8 milyon varil düştü. Benzin stoklarındaki düşüş 6,4 milyon varile ulaştı. ABD’de 29 Mayıs’taki Anma Günü tatili, geleneksel olarak ülkede en yüksek yaz seyahatinin ve daha fazla yakıt talebinin başlangıcını işaret ediyor.

Diğer yandan küresel piyasalar üzerinde baskı oluşturan borç tavanı müzakere turunda, hükümetin borçlanma limitini yükseltmek veya temerrüde düşme riskini artırmak için son tarih yaklaşırken, herhangi bir ilerleme belirtisi görülmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%