Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Sahasına Yapılan Saldırı Enerjide Dışa Bağımlı Olan Türkiye’nin Kırılganlığını Artırabilir

Rabobank/Matys, Körfez’de yaşanan petrol krizinin lira ve rand üzerindeki baskıları artıracağını söyledi. Ek olarak enerji ihtiyacının neredeyse tamamını dışarıdan alan Türkiye’nin ekonomik kırılganlığını artıracağını belirtti.
Petrol Sahasına Yapılan Saldırı Enerjide Dışa Bağımlı Olan Türkiye’nin Kırılganlığını Artırabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumartesi günü Suudi Arabistan’ın Bekik ve El-Ahsa illerinde bulunan petrol üretim tesislerine saldırı düzenlendi. Saudi Aramco’ya ait 2 fabrikaya yapılan saldırı neticesinde şirketin günlük kesintisinin 5,7 milyon varil olduğu açıklandı. Bu rakam küresel arzın %5’ine denk gelirken fiyatlar sıçrayış gösterdi.

Saudi Aramco Üst Yöneticisi Amin Nasser’in üretimin üçte birlik kısmının yeniden başlayabileceğini açıklamasına rağmen piyasada endişe çanları çalmaya başladı bile. Rabobank Stratejisti Piotr Matys ise Körfez’de yaşanan olayın Türkiye piyasası üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Piotr Matys, son gelişmelerin enerjisinin %90’ını ithal eden Türkiye’nin kırılganlığını artıracağını söyledi.

Türkiye Enerji İhtiyacıSuudi Arabistan’daki petrol sahasına düzenlenen saldırı dünyanın yedek kapasitesini yok ederken uzmanlar piyasada artan endişenin olası sonuçlarını değerlendirdi. S&P Global Platts Pazar Lideri Sarah Cottle dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan Suudi Arabistan’daki kesintinin uzun sürmesi halinde fiyatların 80 doların üzerine çıkabileceğini söyledi.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys ise petrol fiyatlarının yüksek olmasının küresel resesyon ihtimalini artıracağını ve gelişen ülke piyasalarının olumsuz etkileneceğini söyledi. Türkiye’nin enerji ihtiyacının %90’ınını ithal ettiğini hatırlatan Matys, bu durumun Türkiye ekonomisinin kırılganlığını artıracağını yorumladı.

Jeopolitik risklerin artmasıyla Dolar/TL’nin yukarı yönde hareket etmek isteyeceğini aktardı.

Dolarda Petrol EtkisiGeçen hafta Merkez Bankası faiz kararı ile gerileyen dolar kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Ekonomistler kurdaki artışın petrol piyasasındaki gelişmelere bağlı olarak gerçekleştiğini söyledi. Gün içi en yüksek 5,74 liraya kadar yükselen kur saat 14:22 itibarıyla 5,7199 seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Matys, USD/TRY paritesinde artan jeopolitik risklerin etkisiyle daha fazla yukarı yönlü hareket potansiyelinin olduğunu söyledi. Yakıt maliyetlerindeki artışın özel tüketimi sınırlandıracağını düşündüğünü belirterek Güney Afrika randı ve Polonya zlotisi için de risklerin olduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.