Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Ofisi Yeni Dolar Pozisyonunu Duyurdu: Satışlar Kurun Üzerinde

Dolar kurunda makas açıklığının ciddi boyutlara ulaşmasının ardından Petrol Ofisi, Merkez Bankası’nın belirlediği dolar kurunu baz almayacağını ilan etti.
Petrol Ofisi Yeni Dolar Pozisyonunu Duyurdu: Satışlar Kurun Üzerinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimlere gidilirken Merkez Bankası’nın baskılarına rağmen gördüğü taleple artan dolar kurunda açılan makasın yansımaları akaryakıt sektöründe de okundu. İkili kur probleminin yaşandığı dolarda fiyatlamaların tutarsızlığı nedeniyle oluşan kaotik ortamı dindirme yoluna giden taraf Petrol Ofisi oldu.

Vitol Group’un sahibi olduğu Petrol Ofisi, dolar kurundaki oynaklıklar doğrudan akaryakıt sektörünü bağladığı için artık Merkez Bankası’nın belirlediği rakamları baz almadıklarını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, seçimlere bir ay kala döviz piyasalarında patlak veren çift başlı fiyatlamalara atıf yapıldı.

Bankaların uyguladığı fiyat ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) belirlediği döviz kurlarının birbirini tutmadığının altı çizildi.

Petrol Ofisi Dolar Kuru Açıklama
Kaynak: Petrol Ofisi

Pazartesiden İtibaren TCMB + 1,50 TL Döviz Kuru ile İşlem Yapılacak

“Bilindiği üzere şirketimizin ticaretini gerçekleştirdiği petro kimya ürünleri esas itibariyle ithalata bağımlı olup ilgili ödemeler şirketimiz tarafından yabancı para cinsinden yapılmaktadır” denilen açıklamada, 22 Mayıs Pazartesi gününden itibaren farklı bir döneme geçileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Döviz kuru ile yapılan satışlarda, ödemelerin TCMB’nin belirlediği fiyata ek 1,5 TL döviz kuru ile hesaplanıp Türk lirasına çevrileceği açıklandı.

İlerleyen günlerde ise piyasa ve kur şartlarına göre yeni fiyat güncellemelerinin olacağı mesajı verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın